И по тропским температурама, огрев се увелико набавља
Лето је коначно показало своје лице и температура је из дана у дан све виша, али има Новосађана који већ сада морају да мисле на зиму, односно на набавку огрева.
Како сазнајемо, градска стоваришта су добро снабдевена, на стању имају различите врсте огрева, од угља, огревног дрвета, пелета до брикета.
Мада је потражња велика, у многим стовариштима наводе да грађани желе да купе оно што је најбоље, али да их углавном спречава то што морају да купују огрев у оквиру свог кућног буџета, те се већ неколико година доста њих одлучује за грејање на пелет и брикете. Тај огрев се производи од пиљевине дрвета, најјефтинији је и најтраженији. Цена угљеног брикета је 20 динара килограм, а дрвеног 22. Дрвени пелет се може купити по 25 динара килограм, а сојин од 20. И брикет и пелет се најчешће продају у yakovima од 15 или 18 килограма. Пошто у многим предузећима не постоји могућност плаћања на рате, због тога што ни они сами, како кажу у предузећу „Платан С“, не могу од својих добављача да набаве потребну робу на тај начин, грађанима је куповина додатно отежана.
У стоваришту „Искра Пан“ у Петроварадину постоји опција плаћања на рате, чековима до краја године. За кубик дрва треба издвојити од 6.000 динара па навише, с тим што се на ту цену додаје одређени износ у зависности од тога да ли ће бити резано, у yakovima или у метрицама. Најскупље дрво за огрев је храст и буква, чија је цена, како наводе у предузећу „Мај-гор“ 6.200. динара кубни метар, док за цепани храст и букву треба издвојити 6.900. динара. Цена дрва у yaku углавном износи до 350 динара.
За тону угља треба издвојити од 9.000 динара па навише. Због тога су стоваришта изашла у сусрет грађанима који се греју у сопственој режији и увела могућност куповине угља за огрев у yakovima. Доступне врсте угља су лигнит, пљевља, бановићи... Најјефтинији је лигнит, а за тону, независно од врсте, треба платити 9.000 динара, док је најскупљи бановићи, а у предузећу „Мај-гор“ тона кошта 14.500. динара.
С. Тривуновић
Д. Вујиновић