И Нови Сад у пројекту „за одговорније јавне финансије“
Пројекат „Локалне самоуправе, организације цивилног друштва и медији за одговорније јавне финансије” представљен је у Градској кући.
О значају и реализицији говорили су шеф Канцеларије за локални економски развој Горан Сечујски, програмски координатор Пројекта у име Београдског фонда за политичку изузетност Богдан Урошевић и генерални секретар Европског покрета у Србији – локалног већа Нови Сад Александар Симурдић. Пројекат спроводи Београдски фонд за политичку изузетност у сарадњи с Асоцијацијом независних електронских медија, а уз финансијску подршку Програма Уједињених нација за развој.
Како је Урошевић истакао, реч је о ширем програму „Унапређење ревизије на локалном нивоу за ефикасније управљање јавним финансијама”, који Програм УН за развој спроводи у сарадњи с Централном јединицом Министарства финансија Србије за хармонизацију.
„Очекујемо отворени дијалог с представницима цивилног друштва и привреде на тему израде буџета, односно његовог дела за запошљавање и пољопривреду, као и пројеката који се финансирају из фондова Европске уније, у чему је наш град имао добар успех“, нагласио је Горан Сечујски.
„Чак је пројекат „Липов мед“ прошле године проглашен за најбољи у Европској унији. Определили смо се за област јавних финансија јер она покрива различита поља: од подршке пољопривредницима, преко запошљавања приправника и самозапошљавања, до развоја туризма.“
Пројектом ће бити обухваћено 15 градова и општина широм Србије, а у Новом Саду реализује се у сарадњи Канцеларије за локални економски развој града Новог Сада, Градске управе за привреду и Европског покрета у Србији – локалног већа Нови Сад, уз медијску подршку Новосадске телевизије.
Програмски координатор пројекта Богдан Урошевић саопштио је да су резултати истраживања показали да грађани нису довољно информисани о томе шта је локални буџет.
„Зато их треба упознати с тим која му је сврха, које су надлежности локалних самоуправа, али и тиме како сами могу допринети том буџету“, рекао је Урошевић, додавши да су из Војводине, осим Новог Сада, укључени још Зрењанин и Рума.
„Главне циљне групе пројекта су руководиоци корисника јавних средстава у локалним заједницама, запослени у службама финансија, интерни ревизори, локалне организације цивилног друштва, медији и грађани.”
Укључивање грађана у буџетски процес позитивно утиче на његову транспарентност, а оцењено је да пројекат треба да допринесе стабилној клими унутар локалне заједнице, као и друштвеном консензусу о заједничком циљу, што је у крајњој линији на добробит свих грађана.
„Зато велику подршку и двосмерну сарадњу очекујемо од локалних заједница и медија“, истакао је Александар Симурдић, најављујући одржавање четири округла стола, на којима ће бити отворен сет тема из области привреде, финансија, културе, образовања итд.
С. Савић