Хитна помоћ већ две године много значи Карловчанима
Од отварања пункта новосадског Завода за хитну медицинску помоћ у Сремским Карловцима протекло је две године и као што се очекивало, био је то потез који за здравствену заштиту локалног становништва пуно значи, поготово од како је пре шест месеци викендом у њему почела да ради и ургентна екипа.
По речима директора Завода за хитну медицинску помоћ др Богдана Живановића, лане је у Карловцима забележено 1.156 интервенција, од чега 682 у амбуланти, а 474 на терену.
- Рачунамо да ће ове године у односу на прошлу бити двестотинак интервенција више - каже др Живановић напомињући да су до децембра евидентиране 794 интервенције у амбулатни и 489 на терену. - Број прегледа у амбуланти је у порасту што се не може рећи за изласке на терен којих је у овој години било петнаестак више него лане, што није значајна разлика. Може се чак рећи да је број интервенција на терену исти, а да у амбуланти расте, што је пракса и на територији града Новог Сада. То је резултат наше дугорочне кампање коју спроводимо како бисмо, између осталог, грађанима објаснили у којим случајевима треба звати хитну помоћ и када она излази на терен.
Од самог старта карловачки пункт је опремљен најсавременијим апаратима и уређајима - дефибрилатором, као и ЕКГ апаратом за одрасле и децу. Од 1. јуна викендом 24 сата у амбуланти дежура ургентна екипа, а то значи да за излазак на терен користи санитетско возило опремљено за реаговање у хитним случајевима, којим управља професионални возач, па у таквим ситуацијама не мора више да се позива тим из Петроварадина.
- Успели смо да задржимо тај систем рада који смо увели током лета када је флуктуација туриста велика. Немамо пуно интервенција у Карловцима пре подне, буде једна до две радним данима. Углавном проблеми настају поподне, ноћу и викендом. Постојање ургентне екипе је омогућило да се у Карловцима значајно смањи излазак на интервенцију. Дешавало је неколико пута да је било позива за помоћ док је екипа реаговала на терену па су долазиле колеге из петроварадинског пункта. Било би идеално да имамо свакодневно 24 сата ургентну екипу у Карловцима. Међутим, препрека за то је недостатак кадрова. Упорно тражимо повећање броја запослених и надамо се да ће нам ускоро изаћи у сусрет - напомиње Живановић.
Проблем са којим се екипе хитне помоћи у Сремским Карловцима суочавају годинама јесу ненумерисане куће што им доста отежава посао. Како каже др Богдан Живановић, у ситуацији када треба што пре интервенисати, дешава се да колеге на терену не могу да пронађу кућу из које је упућен позив за помоћ.
- Доста кућа нема бројеве, а и подела је негде крајње чудна. Постоје и случајеви да су парни бројеви на погрешној страни улице. То нам је највећи проблем, који се мора некако решити - наглашава Живановић.
Он каже да је упркос увреженом мишљењу, територија за коју је медицински тим Хитне помоћи у Карловцима задужен, велика. Интервенише се поред насељеног дела Карловаца, и на Банстолу, Заношу, у зони леве стране пута до Чортановаца, као и у потесу до хотела Норцев на Фрушкој гори.
У структури пацијената који се обраћају за помоћ у Карловцима, највише је хроничних болесника и то кардиолошких и пулмолошких, као и старијих грађана. У око 70 одсто случајева помоћ се пружа старијим од 70 година.
Завод је ове године захваљујући Покрајинском секретаријату за задравство набавио четири ултразвучна апарата која омогућавају лакшу диференцијалну дијагностику на терену. У плану је, по Живановићевим речима, и набавка 10 видео ларингоскопа да би се олакшале интубације на терену, још два ултразвучна апарата, и апарат којим би се из капиларне крви одређивао Д-димер, ЦРП и тропонин.
Ове године је та установа од града Новог Сада добила два нова ургентна и једно путничко возило, а директор очекује догодине још два санитетска, од којих је једно предвиђено за сремску страну.
З. Милосављевић
Фото: Ђ. Радивојевић