Гејмери окупирали Спенс
Интернационални гејминг фестивал (ИГФ) по први пут се одржава у Великој дворани Спенса у Новом Саду, почео је у петак и завршава се у недељу.
Осим компјутерских игрица, посетиоци су имали прилику да играју друштвене игре, решавају разне мозгалице, упознају се са познатим јутјуберима, али и да погледају разне изложбе.
- За свакога има понешто, све зависи ко шта воли - уверава нас Милан Фирез (12) из Београда који каже да му се највише свидела ретро игрица пуцања патака. Међутим, затекли смо га код стола где се деактивира бомба. - Најпре морају да се реше одређени задаци, али два учесника морају да сарађују. Један објашњава загонетку, а други је решава. У суштини није тешко, само треба да се схвати колико је тимски рад важан.
Иначе, идејни творац те “бомбе” је Александар Длабаш из “Перпетум гејм студија” из Подгорице, који је направио прототип игре на предлог сина који је видео такву компјуерску игрицу.
- Планирање је почело око Нове године, а сама израда игре је трајала мање од недељу дана - објашњава нам Александар. - Није било негативних коментара на игру, ипак права бомба не изгледа овако и не искључује се помоћу логике.
Колико год се не разумели у свет гејмера и игрица, на ИГФ сви су расположени да вам све до детаља објасне. Тако смо наишли на поприлично необично компјутерско кућиште које личи на неког стрип јунака.
- Ово је Сајборг, кућиште које смо направили за овогодишње Светско такмичење у модингу, на којем смо освојили треће место - прича нам директор новосадске фирме, односно занатске радионице “Греен схиелд” (Зелени штит) Вук Армацки. - Ово кућиште је на продају и минимална цена је 4.000 евра. Иначе, ми се бавимо израдом средњевековних опрема.
У мору игрица које су прилагођене за најновије технологије, највише смо се, пак, пронашли у одељку са друштвеним игрицама. Упознали смо се члановима панчевачког Клуба љубитеља игара и фантастике “д20” који су нас увели у свет једне од најпопуларнијих друштвених игара данашњице, а која се зове “Катан”.
- То је друга заступљена игра након “Монопола”. Поента је да се насељавају острва и да се села унапреде у градове, као и да се на крају скупи десет поена - прича нам Наталија Косар из Клуба. - Могу да играју три-четири играча и свако у старту може да постави два села и два путића. Бацају се коцке и на основу добијених бројева, тргујете са осталима. Можда овако звучи компликовано, али када се уиграте схватите да је заиста лако.
Та игра “Катан” може да се набави у сличним клубовима и кошта око 4.000 динара. У Новом Саду постоје четири таква центра, која вам нуде бесплатно играње друштвених игара. Прави гејмери, попут сталних чланова тих клубова, организују турнире у игрању “Катана”, да би касније отишли и на Европско првентсво, које је ове године било у Бечу. Оно што је добро, јесте да је та игра на српском језику и да је интересантна за све узрасте.
Да Интернационални гејминг фестивал не пропагира само компјутерске игрице уз које дан прође док си рек’о “ЛОЛ”, и око пунктова са логичким игрицама била је пођеднака гужва.
- Од понуђених облика треба да попуниш ово празно поље - објашњава нам Новосађанин Един Хајдаровић (12) који је слагао дрвене фигурице у празну дрвену кутију, односно играо игру која се зове Катамино. - Ово је добро за развијање концентрације и меморије. Треба да знаш како који облик да поставиш, а не да се зезнеш као ја сад.
За физичко-спортску забаву задужена је Федерација стоног фудбала Србије, која са посетиоцима игра мини турнире. Најмлађи су имали прилику и да уживају у едукативним представама, да завире у царство лего коцкица, погледају изложбу јунака из света фантастике, да науоче понешто о стриповима, али и да се упознају са светски познатим гејмерима и јутјуберима. ИГФ се завршава у недељу око 22 часа, а до тада хедонисте гејмерске врсте чекају турнири у ПЕС-у, игре Ратова звезда, турнири у стоном фудбалу, као и доделе награда најбољима.
Л. Радловачки