ФОТОГРАФСКО-ЕКОЛОШКА КОЛОНИЈА Бележили лепоту и однос човека према природи
Прва међународна фотографско-еколошка колонија, у организацији „Арс академије” и Друштва новинара Војводине – „Дунавско море” – окупила је у протекла два дана двадесетак младих из региона да би објективом забележили лепоту Дунава, али и однос човека према природи.
Учесници – средњошколци и студенти којима је фотографија у фокусу образовања –обишли су речну обалу крај Официрца, Штранда, Бећарца, Камењара и Рибњака, у нади да ће наћи довољно снажан израз којим ће додирнути и свест и савест појединаца. Међу њима су били ученици новосадске Високе техничке школе струковних студија, „Арс академије” и школе „Богдан Шупут”, те гости из Мостара, Ниша и Београда.
По речима Жељка Савића из „Арс академије”, колонија има документарни и уметнички аспекат.
– Уз та два аспекта учесници имају много простора за креативност – каже Савић. – Учешће на тој колонији је добра одскочна даска за младе људе и важна референца у биографији. Најбоље радове по мишљењу жирија ћемо наградити и у наредном периоду приказати јавности на изложбама у Друштву новинара Војводине и појединим галеријама.
Истичући да су едукација, размена мишљења и дружење ипак важнији од било какве награде, додао је да су ученици укључени у читаву организациону процедуру, док је на одраслима да дају само стручну подршку. Иза једног таквог подухвата стоји студент друге године графичког дизајна у мостарској Високој школи „Логос центар”, који је урадио графичку припрему за догађај и редизајнирао логотип, сјединивши три симбола – космос, лаубуда и бленду, уз помоћ професора Савића, по чијој је препоруци и дошао у Нови Сад.
Њему се придружила колегиница с истог одсека Дорис Кожуљ, којој је и учешће у фотографској колонији и посета Српској Атини ново искуство.
– Радује ме што фотографију могу да користим у ту сврху – истакла је Дорис. – Пажњу ми привлаче детаљи који чине свакодневицу или облици које природа сама ствара. Сматрам да нисмо довољно захвални на ономе што имамо. Рекла бих да је у Мостару стање чак лошије него овде па ми је битно да пренесем поруку о важности очувања природе.
Људска немарност дира још једног детаљисту који својим фотографијама подстиче на размишљање – ученицу трећег разреда нишке Средње уметничке школе Јовану Јањић.– Надам се да ће се многи после овог, пре него што ђубре баце у реку, запитати колико су дуга два корака која нас деле од канте за смеће – поентирала је Јована.
С. Милачић