FOTOGRAFSKO-EKOLOŠKA KOLONIJA Beležili lepotu i odnos čoveka prema prirodi
Prva međunarodna fotografsko-ekološka kolonija, u organizaciji „Ars akademije” i Društva novinara Vojvodine – „Dunavsko more” – okupila je u protekla dva dana dvadesetak mladih iz regiona da bi objektivom zabeležili lepotu Dunava, ali i odnos čoveka prema prirodi.
Učesnici – srednjoškolci i studenti kojima je fotografija u fokusu obrazovanja –obišli su rečnu obalu kraj Oficirca, Štranda, Bećarca, Kamenjara i Ribnjaka, u nadi da će naći dovoljno snažan izraz kojim će dodirnuti i svest i savest pojedinaca. Među njima su bili učenici novosadske Visoke tehničke škole strukovnih studija, „Ars akademije” i škole „Bogdan Šuput”, te gosti iz Mostara, Niša i Beograda.
Po rečima Željka Savića iz „Ars akademije”, kolonija ima dokumentarni i umetnički aspekat.
– Uz ta dva aspekta učesnici imaju mnogo prostora za kreativnost – kaže Savić. – Učešće na toj koloniji je dobra odskočna daska za mlade ljude i važna referenca u biografiji. Najbolje radove po mišljenju žirija ćemo nagraditi i u narednom periodu prikazati javnosti na izložbama u Društvu novinara Vojvodine i pojedinim galerijama.
Ističući da su edukacija, razmena mišljenja i druženje ipak važniji od bilo kakve nagrade, dodao je da su učenici uključeni u čitavu organizacionu proceduru, dok je na odraslima da daju samo stručnu podršku. Iza jednog takvog poduhvata stoji student druge godine grafičkog dizajna u mostarskoj Visokoj školi „Logos centar”, koji je uradio grafičku pripremu za događaj i redizajnirao logotip, sjedinivši tri simbola – kosmos, laubuda i blendu, uz pomoć profesora Savića, po čijoj je preporuci i došao u Novi Sad.
Njemu se pridružila koleginica s istog odseka Doris Kožulj, kojoj je i učešće u fotografskoj koloniji i poseta Srpskoj Atini novo iskustvo.
– Raduje me što fotografiju mogu da koristim u tu svrhu – istakla je Doris. – Pažnju mi privlače detalji koji čine svakodnevicu ili oblici koje priroda sama stvara. Smatram da nismo dovoljno zahvalni na onome što imamo. Rekla bih da je u Mostaru stanje čak lošije nego ovde pa mi je bitno da prenesem poruku o važnosti očuvanja prirode.
Ljudska nemarnost dira još jednog detaljistu koji svojim fotografijama podstiče na razmišljanje – učenicu trećeg razreda niške Srednje umetničke škole Jovanu Janjić.– Nadam se da će se mnogi posle ovog, pre nego što đubre bace u reku, zapitati koliko su duga dva koraka koja nas dele od kante za smeće – poentirala je Jovana.
S. Milačić