Ђурић: Градска каса „тежа“ за 5,5 милијарди динара, ВИШЕ НОВЦА за социјална давања, лечење тешких болести, привреду... Градиће се ТОПЛАНА НА МАЈЕВИЦИ, водовод на Татарском брду
НОВИ САД: Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић пред sеdnnicu Скупштине града истакао је да се ребалансом буџета Новог Сада превиђа да у овој години у градској каси нађе укупно 46.168.426.042,17 динара, што је повећање од 13,56 одсто у односу на важећи буџет, односно за око 5,5 милијарди динара.
Највеће повећање што се тиче повећања пореза је 1.967 милијарди динара од пореза на имовину, зараде и пренос апсолутних права, казао је Ђурић за „Дневник“.
Како је додао, капиталне инвестиције и даље прелазе трећину буџета, али ће то можда бити кориговано у зависности од штете коју је град претрпео.
Укупна планирана потрошња за капиталне инвестиције је у односу на основни буџет где смо определили 14,8 милијарди, сад је придодато 1,610 милијарди. У односу на 2012. годину већа је за 268 одсто, односно 11,67 милијарди динара. Предложеним ребалансом су обезбеђена додатна средства за социјалну и дечију заштиту, повећавамо субвенције за приватне вртиће са 3.700 на 3.800 деце у укупном износу од 27.000.000 динара, и то са 10.000 динара на 13.000 динара за целодневни боравак деце узраста од шест месеци до три године, док је за за узраст од три до седам година са 8.000 динара повећан на 10.000 динара, поручио је новосадски градоначелник.
По његовим речима, обезбеђена су додатна средства за део трошкова за вантелесну оплодњу,као и за личне пратиоце.
Град ће уплатити и помоћ породицама са децом и младима који болују од тешких болести које се не могу лечити у нашој земљи, за пензионере пензионере са најнижим примањима, за једнократну помоћ за социјално угрожене, додао је Ђурић.
Што се тиче привреде издвојили смо 15 милиона динара за самозапошљавање, 80 милиона динара за програме подршке спортских манифестација и такмичења, рекао је Ђурић.
Када је реч о капиталним пројектима, навео је, Град издваја 919 милиона динара за финансирање чак 27 пројеката, од који је један изградња нове топлане на Мајевици.
Обезбеђен је новац за изградњу водоводне мреже на Татарском брду, а што се тиче путне привреде издвојили смо додатних 603 милиона динара, а од Покрајинске владе добили за ту намену 850 милиона динара, што значи да имамо рекордан износ за путну привреду- више од тримилијарде динара, казао је Ђурић.
Говорећи о последицама невремена, он је рекао да ће почети санација основнох школа, пре свега ОШ "Десанка Максимовић" у Футогу.
Како је напоменуо и даље се процењује штета коју се нанеле две олује, те да ће након тога бити издвојене сталне суме новца за помоћ.
Подсећамо да је данашњој седници Скупштине града, на којој су одборници расправљали о буџету, prеthodio инцидент у режији наводних еко-активиста.
С. Ковач