Дом здравља НС: Што пре доведите децу на вакцинацију
НОВИ САД: Помоћница директора за здравствену делатност Дома здравља "Нови Сад" др Љерка Попов поручила је данас свим родитељима да што пре доведу своју децу на вакцинацију против малих богиња, као и оне малишане који нису у потпуности вакцинисани од те заразне болести.
То треба учини како би се што брже и ефикасније спречило ширење те болести која је последњих недеља већ однела два живота у Србији, рекла је Попов.
Подсећајући да је епидемија морбила јуче проглашена на територији Града Новог Сада, она је истакла да је Дом здравља "Нови Сад", према инструкцијама Института за јавно здравље Војводине (ИЗЈЗВ), предузео допунску имунизацију још почетком новембра 2017. године.
С тим у вези, ревидирани су вакцинациони картони и позвана су деца која су делимично или уопште нису вакцинисана против малих богиња да се сада вакцинишу, навела је она.
Према њеним речима, нешто је већи обухват вакцинације, али и даље није задовољавајући.
Сматра се да треба да буде вакцинисано 95 одсто популације да бисмо имали тзв. колективни имунитет.
Колективни имнутитет има огроман значај управо за ону децу која због здравствених разлога не могу да се вакцинишу, а то су деца која имају лош имуни систем, или имају неку тешку или хроничну болест и једноставно не могу да се вакцинишу. Он штити ту категорију деце од малих богиња, истакла је др Попов.
Она је навела да мале богиње спадају у групу најзаразнијих болести, која се лако и брзо шири.
Према њеним речима, једна оболела особа од морбила може да инфицира 15 до 17 других људи, што може да доведе до проблема незамисливих размера, а једини начин превенције је вакцинација, која представља највеће достигнуће 20. века.
Идеја да се деца не вакцинишу против малих богиња у 21. веку је на фасцинантан начин кренула од једног лекара који је објавио рад у коме наводи да вакцина против морбиле изазива аутизам, што је медицински непоткрепљено и недоказано, упозорила је Попов.
Међутима, како је указала, антивакцини лоби је постао толико јак, нарочито у урбаним срединама, па тај проблем постоји у Новом Саду, Београду, Нишу и неким другим већим градовима.
Надам се да ће након ове епидемије следбеници тог антивакционог лобија променити своје мишљење и да ће се број представника такве идеје смањити, казала је помоћница директора новосадског Дома здравља.
Из Дома здравља "Нови Сад" поручују и да тренутно влада епидемија шарлаха у том граду, као и да су најугроженија деца предшколског узраста, уз напомену да једини облик превенције представљају имунизација, проветравање просторија и прање руку.
У Новом Саду је у последњих месец дана оболело шесторо деце од малих богиња. Од новембра је у том граду 16 особа оболело од те болести, а њих 11 је излечено. Према проценама епидемиолога, та епидемија ће трајати бар до марта.