clear sky
14°C
21.09.2024.
Нови Сад
eur
117.062
usd
104.8191
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дом здравља апелује на труднице да се чешће контролишу

25.12.2019. 10:05 10:07
Пише:
Извор: Dnevnik.rs

Труднице и поред доступних информација и медицинских достигнућа, чини се, нису у довољној мери информисане о негативним аспектима који се могу јавити у трудноћи уколико се на време не ураде потребне анализе.

Стога је пројекат Дома здравља „Нови Сад” – „Здрава трудница – услов за здраво потомство” наишао на широк ођек, а покренут је не би ли трудницама приближио све неопходне информације које воде до здравијих будућих генерација.

– Пошто имамо додира с трудницама различите животне доби и различитог образовања, идеја за реализацију таквог пројекта се јавила управо из нашег практичног рада с њима – каже за наш лист специјалиста гинекологије и акушерства Дома здравља „Нови Сад” др Јована Паунковић. – Да би трудница била здрава, као и њено потомство, она мора почети да води бригу о свему и пре саме трудноће. Било би идеално да се жене прегледају пре трудноће, што врло често није случај. Углавном долазе или у поодмакалој трудноћи или када тек сазнају да су трудне, а да пре тога нису урадиле ниједан преглед, и тада се јављају проблеми.

Како каже, може се десити да је нека трудница случајно болесна од неке болести, која се у трудноћи не може лечити на одговарајући начин, а могла је много лакше и ефикасније пре трудноће. Често се деси да та болест компликује саму трудноћу. Што је такође веома битно, још пре трудноће треба ставити акценат на здраву исхрану.

– Пројекат је едукативног карактера и реализоваће се у свим амбулантама Дома здравља, а план је да се обухвати око 2. 500 трудница – прича др Паунковић. – Стога су у припреми агитке, које ће се делити трудницама које дођу код гинеколога, а садржаће информације о томе када је право време за долазак код гинеколога, какву исхрану би требало да имају пре и у току трудноће јер треба да једу значајно квалитетније. Такође, не желимо да их обесхрабримо у бављењу физичким активностима пошто су оне веома битне за правилан развој трудноће, али и због кондиције, да би изнеле трудноћу до краја и олакшале порођај. Затим ће се усмеравати на стоматолошке прегледе јер је и здравље зуба често дискутабилно, а здрави зуби и, уопште, здрава усна дупља такође доприносе развоју здраве трудноће. Ако пуше, саветоваћемо их зашто је боље да то престану. Једном речју, желимо да им укажемо на бољитке помоћу којих ће њихова трудноћа проћи лакше и здравије, да би се адекватно припремиле за порођај, као и за дојење.

По њеним речима, труднице се током целе трудноће, ако она није компликована, могу бавити физичком активношћу, првенствено шетњама, али и вежбама снаге и истезања. За то су најбољи јога или пилатес, а било би добро да се физичке активности обављају у проветреним или климатизованим просторијама, али и на свежем ваздуху.


Резултати за бригу

По речима др Јоване Паунковић, труднице би морале да мењају своје навике и пре зачећа. Беба током трудноће захтева више витамина и одређених минерала, а анкета која је спроведена, показала је обесхрабрујуће резултате, стога је то био додатни мотив за покретање пројекта. По анкети, свака четврта трудница је гојазна почела актуелну трудноћу, а свака друга једе свеже воће и поврће сваки дан. Свака десета једе рибу два пута недељно, док свака четврта пуши током актуелне трудноће. Такође, свака четврта трудница има неку другу болест, а само свака седма, у току актуелне трудноће, практикује неке физичке активности.


– Такође је битно да пију довољну количину течности, а што се тиче исхране и њиховог добијања телесне масе, данас је препорука да се труднице угоје од девет до 12 килограма – рекла је др Паунковић. – Неодговарајућа исхрана и веће добијање масе могу довести до проблема у трудноћи, попут високог притиска, стварања отока, али и развоја шећерне болести, која додатно може направити компликације. Зато је битно да оброци буду чешћи али мањи, да не буду калоријски пребогати, већ у исхрану убацити доста воћа, поврћа и витамина. Храна би требало да садржи и довољну количину протеина, а пошто је у трудноћи повећана потреба за фолном киселином и гвожђем, то се може надоместити уз природне намирнице.

У случају да труднице често повраћају, те ако не могу због тога да успоставе одговарајућу исхрану, препоручује се узимање витаминских суплемената. Фолну киселину природним путем могу надоместити кроз намирнице зелене боје, односно лиснато поврће, попут блитве, спанаћа, броколија и слично.

И. Бакмаз

Фото: Архива „Дневника”

Аутор:
Пошаљите коментар
Породиље и труднице да пријаве ако су им ускраћена права

Породиље и труднице да пријаве ако су им ускраћена права

01.08.2019. 21:53 21:54