Додељени уговори власницама малих предузећа у Новом Саду
У оквиру пројекта “Афирмација женског иновативног предузетништва на територији Новог Сада”, 23 микро и мала предузећа у власништву жена добила су шест милиона динара путем Јавног конкурса за доделу бесповратних подстицајних средстава за подршку развоја женског иновационог предузетништва.
Тим поводом, заменик градоначелника Новог Сада Милан Ђурић и члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић уручили су јуче у Градској кући уговоре новосадским предузетницама.
Ђурић је истакао да, на путу ка предузетништву и унапређењу пословања у складу са светским брендовима, иако оба пола наилазе на препреке које су објективне и једнаке за све, жене више погађају неке које су резултат субјективних фактора у друштву.
– Иако се стално говори о томе да се послови деле у односу на способности и могућности, сведоци смо да у 21. веку и даље има поделе на мушке и женске – нагласио је Ђурић. – Једна од већих баријера за развој женског предузетништва је отежан приступ финансијским средствима због немогућности обезбеђивања хипотека јер жене најчешће нису власници некретнина.
У име предузетница којима су уручени уговори, Граду Новом Саду на подршци за унапређивању пословања се захвалила директорица фирме “Коперинг консалтинг” Мирјана Пејчић.
– Поред ове мере, захвална сам Граду и на подршци која сваке године омогућава младим људима да дођу до свог првог посла јер смо на тај начин и ове године запослили једну младу даму – казала је Пејчић. – То је трећа приправница која је запослена у нашој фирми, а prеthodnе две које смо запослили преко истог програма и даље раде код нас. Заиста мислим да је то један добар показатељ подршке Града привреди.
Власница фирме “Хидра”, која се бави одржавањем хигијене пословних простора, Вишња Колесар, у том послу је већ 16 година и за “Дневник” је рекла да је конкурс значајан јер је предузетницама омогућио да купе нове машине и унапреде свој посао.
Заменик градоначелника рекао је да је Нови Сад својим активностима учинио много како би била створена повољна клима за развој женског предузетништва, те да је 2016. године Град био једина локална самоуправа у Србији која је покренула меру политике запошљавања жена, за шта је до сада издвојено 60 милиона динара и тиме је 280 Новосађанки започело сопствени бизнис. Тренутни пројекат подршке женском иновативном предузетништву покренут је 2018. године у сарадњи са Кабинетом министра за иновације и технолошки развој.
– Кроз овај пројекат, жене предузетнице чије фирме постоје дуже од две године су у могућности да унапреде и иновирају своје производе, услуге и пословне процесе – објаснио је Ђурић. – До сада је, укључујући и овогодишњи конкурс, за ове намене издвојено 39 милиона динара, а бесповратна средства за куповину опреме, софтвера и увођење система квалитета добиле су 133 предузетнице из Новог Сада.
Како се у тексту Јавног конкурса наводи, новац је намењен директној подршци за реализацију идеја жена предузетница које у Агенцији за привредне регистре Републике Србије имају регистровано седиште на територији Града Новог Сада најкасније до 31. децембра 2018. године и имају активан статус. На конкурсу су учествовала и микро и мала предузећа у власништву жена са уделом од минимално 51 одсто у укупном капиталу друштва и предузетничке радње чији су оснивачи жене.
Новац који се добија Конкурсом може се користити за куповину једне или више машина и рачунарске опреме, истраживање и развој, израду студије о техничкој изводљивости, стицање права индустријске својине, иновације процеса и организације пословања, као и за услуге уређења пословања у складу са захтевима међународних стандарда и обележевање производа “ЦЕ” ознаком, а не може се користити за набавку уградне опреме, намештаја, расвете и рекламних табли, алата, возила и пољопривредних и прикључних машина и друге опреме за пољопривредну производњу.
Д. Андулајевић