Дина Вучинић: За унапређење образовања четвртина градског буџета
НОВИ САД: Градска власт, с градоначелником Милошем Вучевићем на челу, прати и анализира развој Новог Сада и потребе грађана и настоји да равномерно инвестира у све његове делове.
Осим изградње бројних стамбених зграда, булевара, мостова, води се рачуна и о најмлађим Новосађанима, те ће за унапређење образовног система ове године бити издвојено више од 6,2 милијарди динара, што је готово четвртина укупног буџета Града.
По речима чланице Градског већа за образовање Дине Вучинић, осим што буџет за образовање никада није био већи, Нови Сад је успео да задржи финансијску стабилност упркос пандемији коронавируса, који је паралисао цео свет.
Наш буџет је доказ да је Град одговорно вођен, да је сваки динар пажљиво утрошен, а истовремено је реализован велики број инвестиција, објашњава за „Дневник“ Дина Вучинић.
Како додаје, чак и у ванредним околностима успели су да одрже образовни систем.
Све време су радиле и школе и вртићи, за шта одајем признање свим професорима, наставницима и васпитачима, који су се херојски суочили с изазовима, вели наша саговорница.
Нови Сад је први град у држави који финансира боравак деце у приватним вртићима, док је боравак деце у Предшколској установи „Радосно детињство”, на иницијативу градоначелника Вучевића, потпуно бесплатан. Град са 624,8 милиона динара регресира трошкове боравка деце у вртићима, а више од 32,5 милиона динара инвестира се у набавку бесплатних уџбеника за ђаке прваке.
Вредан рад и посвећеност најбољих ученика у нашем граду је препознат, те најбоље ђаке сваке године, заједно с њиховим професорима, Град награди путовањем на Крф. Из градске Управе за образовање се надају да ће се ситуација с коронавирусом до лета стабилизовати и да ће и ове године успети да организују посету том острву.
За рад Предшколске установе „Радосно детињство” предвиђено је око 3,6 милијарде динара, а приоритет је изградња вртића и обезбеђивање додатних капацитета за пријем деце. Дина Вучинић каже да је ове године у плану изградња три модерна објекта укупне површине 5.531 квадратни метар, у шта ће бити уложено више од 613 милиона динара и биће обезбеђен смештај за 680 деце.
Изградња нових вртића је неопходност, наглашава наша саговорница. По њеним речима, после више деценија гради се вртић у Ветернику, у Улици Милана Тепића, површине више од две и по хиљаде квадрата, који ће примити 240 деце.
Биће изграђен вртић на Сајлову од 1.280 квадратних метара, савремено ћемо га опремити и у њему ће моћи да борави око 190 деце. На Адицама се бележи значајан раст броја становника, што изискује додатна улагања Града, а један од начина је и изградња вртића од 2.200 квадрата за смештај 250 малишана који би требало да буде завршен и опремљен до 2022. године. Поред новог вртића планирамо и изградњу школе, најављује Вучинићева.
Прошле године завршена је обнова и санација вртића у улицама Светозара Милетића и Лазе Костића, чиме је побољшан квалитет боравка за 188 малишана. При крају је изградња вртића у Ораховој улици површине 2.620 квадратних метара, у шта је уложено 362,3 милиона динара, а планиран је упис 244 деце. Такође, при крају је доградња и опремање вртића од 2.366 квадратних метара у Каћу, који похађа 430 деце, у шта је уложено 93,6 милиона динара, а након завршетка радова биће места за још осамдесеторо деце. Осим тога, обезбеђен је 121 милион динара за унапређње, санацију, реконструкцију више објеката. Почеће реконструкција и санација објеката на Клисанском путу, уградња приступних рампи на више објеката (Радничка, Павла Симића, Мародићева, Јиричекова, Ченејска 50, Ветерник – Краља Александра) и реконструкција и санација гасних котлова у више објеката у приградским насељима
За подршку средњем образовању из градске касе планирано је близу милијарду динара, а за основно образовање и више од тога.
Више од 116 милиона издвојили смо за наставак радова на ОШ „Иван Гундулић”, у оквиру којих је планирана надградња и реконструкција приземља. Школа ће добити кухињу, с помоћним просторијама, трпезарије и претпростор с лавабоима, библиотеку, више нових учионица, те канцеларију за састанке с родитељима, каже Дина Вучинић.
Фискултурна сала у ОШ „Васа Стајић”, додаје, изграђена 1956. године и не одговара потребама нити броју ученика, па ће она бити дограђена. Укупна пројектована вредност тих радова је 91.200.000 динара.
Надградња Гимназије „Исидора Секулић” биће завршена у августу и укупна вредност пројекта износиће 371,2 милион динара. Адаптацијом и реконструкцијом таванског простора Гимназија ће добити још један спрат с четири учионице, па ће се решити многи дугогодишњи проблеми у организовању наставе.
Град ће наставити доградњу Медицинске школе „7. април”, те ће до краја 2022. године бити инвестирано око 225 милиона динара, а предвиђена је доградња објекта уз главну зграду и фискултурне сале. Уместо досадашњих 6.311 квадратних метара, зграда ће имати 8.338.
Нови Сад је први пут у историји добио концертну дворану и савремен објекат Музичке и балетске школе од близу 14.800 квадратних метара. У тај пројекат је од 2015. године до завршетка радова инвестирано више од 3,1 милијарде динара. Део опреме је већ набављен, а остатак ће стићи до краја априла 2021. године, за шта је обезбеђено 345,5 милиона динара.
Крајем прошле године конситуисан је нови сазив Координационог тела за борбу против насиља у основним и средњим школама на територији града Новог Сада.
Пред крај године представљени су чланови који су представници свих релевантних институција, установа и организација које могу много допринети у борби против насиља у школама, наглашава Дина Вучинић. У току је, како каже, израда и припрема документације за конституисање ђачког парламента.
На наредној седници ћемо разговарати о томе и драго ми је што Нови Сад тако опет представља пример добре праксе, будући да је први град који уводи ту категорију у Координационо тело, као што је и први конституисао Координационо тело за борбу против насиља у основним и средњим школама, најавила је наша саговорница.
По њеним речима, Координационо тело намерава да се, захваљујући свакодневној комуникацији са свим директорима школа у граду, Саветом родитеља и представницима ученика, из свих углова прецизно информише о стању на терену да би могло што ефикасније да реагује, те да ће добром сарадњом, посвећеношћу и великим залагањем бити спречени насиље и друга девијантна понашања.
Зграда сама за себе не значи ништа. Важни су људи јер они чине велике ствари, наглашава Дина Вучинић.
Како додаје, уз ангажовање преседника Републике, председнице Владе и градоначелника, управник Концертне дворане биће прослављени виртуоз светског реномеа Стефан Миленковић.
Његов долазак даће нови мотив и подстрек новосадским талентима, и унапредити позицију Новог Сада у области културе и уметности у светским оквирима, поручије наша саговорница.
Како каже Дина Вучинић, све то је и показатељ нове реалности и чињенице да Град ради на томе да врхунски стручњаци и уметници имају добре услове да живе и раде у Новом Саду. Она је изразила задовољство што су ученици и професори, који су изузетно посвећени стварању у области уметничке музике, коначно, после много времена добили свој велелепни објекат, за који се може рећи да је најмодернија школа тог типа у региону.
С. Ковач