Девет хорова приказало лепоту духовне музике
Под сводовима Доње цркве у Сремским Карловцима за викенд је одржан Фестивал духовне музике.
Под сводовима Доње цркве у Сремским Карловцима, у којој је половином 19. века боравио први школовани српски композитор Корнелије Станковић и нотно записао српско народно црквено појање, за викенд је одржан Фестивал духовне музике. Та чињеница је један од разлога што је тај храм, који ове године обележава три века постојања у садашњем габаритима, уместо Саборне цркве био домаћин Четвртог фестивала „Корнелије”.
У суботу увече у том црквеном здању представило се девет хорова, чије наступе је само прокоментарисала селекциона комисија, коју су чинили мр Предраг Миодраг као предсеник, мр Вера Царина и мр Предраг Стаменковић, будући да је одлучено да ове године фестивал не буде такмичарског карактера.
Наступили су: Панчевачко српско црквено певачко друштво под управом мр Вере Царине, Црквено певачко друштво „Острог” из Нових Бановаца, којим је дириговала Олга Милићевић, хор „Свети Арсеније Сремац” и хор Карловачке богословије из Сремских Карловаца под диригентском палицом Миле Радонић, Женски хор „Вера, нада и љубав” из Добановаца с диригенткињом Миром Младеновић, Хор Покрова Пресвете Богородице из Сурчина са Ђорђем Гавриловићем на челу, хор „Свети апостол Андреј Првозвани” из Батајнице, којим је дириговала Марија Лукић, хор Цркве Свете Петке из Пожаревца под вођством Љиљане Ракић Бошковић и Хор свештеника Земунског намесништва Епархије сремске из Сурчина под управом мр Предрага Стаменковића.
Уз опште савете троје чланова комисије, још једном је наглашено да је тај „фестивал веома важан и преко потребан, како за ансамбле који учествују, тако и за људе који се не баве црквеном хорском музиком јер је то најбољи начин да се допре до њих и да се у њима пробуди духовност и свест о важности очувања српске православне хорске музике која је много тога подарила и из које су поникле друге гране наше класичне уметничке музике”.
Фестивал је завршен синоћ на истом месту наступом Панчевачког српског црквеног певачког друштва, најстаријег хора на овим просторима, насталог 1838. године, и четири дечја хора из Сремских Карловаца, Земуна, Нове Пазове и Панчева, учесника јучерашње музичке радионице.
Фестивал је одржан у организацији Саборне цркве и уз подршку Сремскокарловачке црквене општине, локалне самоуправе и удружења пензионера.
З. Милосављевић