Devet horova prikazalo lepotu duhovne muzike
Pod svodovima Donje crkve u Sremskim Karlovcima za vikend je održan Festival duhovne muzike.
Pod svodovima Donje crkve u Sremskim Karlovcima, u kojoj je polovinom 19. veka boravio prvi školovani srpski kompozitor Kornelije Stanković i notno zapisao srpsko narodno crkveno pojanje, za vikend je održan Festival duhovne muzike. Ta činjenica je jedan od razloga što je taj hram, koji ove godine obeležava tri veka postojanja u sadašnjem gabaritima, umesto Saborne crkve bio domaćin Četvrtog festivala „Kornelije”.
U subotu uveče u tom crkvenom zdanju predstavilo se devet horova, čije nastupe je samo prokomentarisala selekciona komisija, koju su činili mr Predrag Miodrag kao predsenik, mr Vera Carina i mr Predrag Stamenković, budući da je odlučeno da ove godine festival ne bude takmičarskog karaktera.
Nastupili su: Pančevačko srpsko crkveno pevačko društvo pod upravom mr Vere Carine, Crkveno pevačko društvo „Ostrog” iz Novih Banovaca, kojim je dirigovala Olga Milićević, hor „Sveti Arsenije Sremac” i hor Karlovačke bogoslovije iz Sremskih Karlovaca pod dirigentskom palicom Mile Radonić, Ženski hor „Vera, nada i ljubav” iz Dobanovaca s dirigentkinjom Mirom Mladenović, Hor Pokrova Presvete Bogorodice iz Surčina sa Đorđem Gavrilovićem na čelu, hor „Sveti apostol Andrej Prvozvani” iz Batajnice, kojim je dirigovala Marija Lukić, hor Crkve Svete Petke iz Požarevca pod vođstvom Ljiljane Rakić Bošković i Hor sveštenika Zemunskog namesništva Eparhije sremske iz Surčina pod upravom mr Predraga Stamenkovića.
Uz opšte savete troje članova komisije, još jednom je naglašeno da je taj „festival veoma važan i preko potreban, kako za ansamble koji učestvuju, tako i za ljude koji se ne bave crkvenom horskom muzikom jer je to najbolji način da se dopre do njih i da se u njima probudi duhovnost i svest o važnosti očuvanja srpske pravoslavne horske muzike koja je mnogo toga podarila i iz koje su ponikle druge grane naše klasične umetničke muzike”.
Festival je završen sinoć na istom mestu nastupom Pančevačkog srpskog crkvenog pevačkog društva, najstarijeg hora na ovim prostorima, nastalog 1838. godine, i četiri dečja hora iz Sremskih Karlovaca, Zemuna, Nove Pazove i Pančeva, učesnika jučerašnje muzičke radionice.
Festival je održan u organizaciji Saborne crkve i uz podršku Sremskokarlovačke crkvene opštine, lokalne samouprave i udruženja penzionera.
Z. Milosavljević