Ђаци из ОШ „Душан Радовић” показали најбоље знање
Ученици четвртог разреда Основне школе „Душан Радовић” победили су на завршном такмичењу „Здравље је највеће богатство”, које је у организацији Црвеног крста Новог Сада одржано у Културном центру Новог Сада.
Осим те, у традиционалном квизу знања састављеног од питања која се тичу хигијенских навика, физичке активости, правилне исхране, безбедног понашања, основних елемената прве помоћи и Црвеног крста, надметали су се и ученици ОШ „Жарко Зрењанин”, који су заузели друго место, као и трећепласирани из ОШ „Иван Гундулић”. Завршном такмичењу prеthodili су школски и међушколски квизови, а по речима секретара Црвеног крста Новог Сада Драгана Лазића, кроз та надметања до сада је прошло око 1.000 малишана.
„Црвени крст Новог Сада традиционално организује активност која се зове „Школа здравља”, које су намењене ученицима четвртих разреда основних школа“, рекао је Лазић, и додао да се квиз сваке године спроводи у другој установи културе у граду. „Основни циљ тих активности је подизање свести наших најмлађих суграђана о значају промоције здравих стилова живота. Осим тога, они имају прилику да уче о Црвеном крсту, али и о томе како да се понашају културно. Не бисмо успели да реализујемо ту значајну активност Црвеног крста без посвећености учитељица.“
Такмичење су жирирале доц. др Оља Нићифоровић Шурковић, др Санда Кончар и Виолета Поповић. Мађионичар Воларе је, уз асистенцију окупљених, забављао учеснике и публику својим триковима у паузама квиза.
За потребе такмичења, Црвени крст је 2015. године, у сарадњи с Институтом за јавно здравље Војводине, издао и приручник „Здравље је највеће богатство”, савремен и прилагођен деци узраста четвртог разреда, уз помоћ којег су се ђаци припремали за квиз. Начелница Центра за промоцију здравља доценткиња др Оља Нићифоровић Шурковић с Института казала је да су деца из њега учила о најважнијим темама које у том узрасту треба да науче, а у вези су са здрављем.
„ Деца су научила чувену изреку да је без здравља све заправо ништа, те да је уз здравље могуће све“,нагласила је др Оља Нићифоровић Шурковић, додавши да деца од најранијег узраста уче шта је то здраво понашање, а да су истраживања показала да знања и вештине једном научена у том узрасту имају велике шансе да се одрже и током читавог живота.
На такмичењу су уручене и награде најталентованијим ученицима који су се најбоље показали на литерарном и ликовном конкурсу „Крв живот значи”, на којем су ђаци цртежима указали на значај добровољног давања крви.
В. Бијелић