Четири хумане студенткиње створиле „Магичну пошту”
Да пошта може бити магична доказ су четири студенткиње које су пре две године основале пројекат под називом „Магична пошта”, а којим редовно шаљу пакетиће деци са сметњама у развоју и с хроничним болестима широм Србије да би показале да неко увек мисли на њих и да њихови родитељи нису сами.
Једна од њих Николина Фимић за „Дневник” открива да је тај пројекат покренула девојка из Ирске 2015. године, што је у Србији реализовала Марија Топаловић марта 2018. године. Та идеја је остварена помоћу профила на „Инстаграму” и „Фејсбуку” под називом „магицал_маил_србија”, а како је профил растао, Марији се прикључила наша саговорница Николина Фимић, као и Кристина Јелић и Лаура Ајрановић. Марија и Кристина студирају и живе у Београду, а Нина и Лаура у Новом Саду.
Како Николина истиче, откако су започеле ту мисију, њихова заједница је расла те сада има више од 250 деце која сваког месеца добијају поклон, а некада и више пута месечно, с обзиром на то да се број људи који желе да пошаљу поклон у последње време повећао. Осим тога, тим „Магичне поште” реализује и радионице два пута годишње, углавном око празника, када се прикупљају донације за празничне пакетиће. Николина Фимић објашњава како изгледа повезивање пошиљаоца и примаоца пакетића, и додаје да су коментари током ове две године увек били позитивни.
– Родитељи пријављују своју децу, а нас четири смо распоређене по задужењима те је свака преузела одређен број деце и на нама је да барем једном месечно спојимо свако дете с пошиљаоцем, да регулишемо фотографије, да комуницирамо, како с родитељима, тако и с пошиљаоцима – наводи Николина. – Родитељи нам се јаве те им ми пошаљемо кратку форму информација које треба да испуне, попут имена, презимена, информације шта дете воли, коју дијагнозу има, да ли једе све слаткише и друго, а могу и сами да додају да ли нешто у том тренутку детету недостаје. С друге стране јављају нам се у инбокс људи који желе да пошаљу пакетић, а на нама је да прво проверимо профил. Уколико неко на профилу нема фотографија или пратилаца те нам се учини сумњивим – не дајемо информације. Онима који нам се учине коректним, шаљемо формулар с информацијама које смо добили од родитеља да би, на основу тога, знали какав пакетић треба да пошаљу.
Као награду за добро дело, пошиљалац добија реакцију детета и коментар родитеља, што се може видети и на друштвеним мрежама, уколико тим „Магичне поште” добије дозволу од родитеља. Николина истиче да деце има из целе Србије, па тако и из Новог Сада, и додаје да родитељима највише значи порука која стигне за њих уз пакетић јер тада знају да нису заборављени.
– Пакетићи не морају бити велики и пуни најквалитнијих слаткиша него може бити и само писмо јер оно некад може бити много слађе и значајније од скупоценог поклона – открива Николина. – Дешава се да пошиљалац, ако су он и прималац пакетића из истог града, оде лично код детета да му да поклон, а на тај начин се стварају и нова пријатељства, што је и био циљ. Када је у питању Нови Сад, две девојке су носиле лично пакетић малој Галини, а некада се и школе или засебни разреди организују да пошаљу неколико пакетића. Недавно нам се јавио и вртић „Наша чаролија” из Новог Сада који је послао пакетиће за петоро деце.
Те четири сјајне и вредне девојке свакодневно радо издвајају око два сата само на одговарање на поруке и спајање људи, а Николина Фимић наводи да им ништа од тога не представља проблем јер их све што раде за децу веома испуњава. Она истиче да ће после Нове године ширити заједницу, када ће нови родитељи моћи пријавити своје дете путем „Инстаграм” и „Фејсбук” странице која се зове „Магична пошта” (магицал_маил_србија). Тренутно не примају пакетиће који се понаособ шаљу деци, него се спроводи акција прикупљања божићних и новогодишњих пакетића за децу са сметњама у развоју и за социјално угрожену децу. У тој акцији такође могу сви учествовати на исти начин, а њу „Магична пошта” спроводи у сарадњи с Међународном хуманитарном организацијом „28. јун”.
К. Ивковић Ивандекић