Центар за социјални рад: Повећан број жртава насиља и трговине људима
Према извештају о раду Центра за социјални рад Града Новог Сада стручни радници Службе за заштиту деце и младих у 2020. години пружили су услугу за 7.932 корисника, што је повећање за 13 одсто у односу на предходну годину.
У категорији деце која су занемарена или у ризику од занемаривања забележено је повећање броја корисника за један одсто, у категорији жртава насиља повећање за 51 одсто, односно жртава трговине људима повећање од 22 одсто.
Према анализама за прошлу годину, у категорији деце и младих са сметњама у развоју и инвалидитетом забележено је повећање за један одсто, у катеторији деце и младих са проблемима у понашању за седам одсто, у категорији корисника из породица са поремећеним породичним односима повећање за пет одсто, а у категорији “остало” забележено је за шест одсто већи број корисника него prеthodnе године. Једино је у категорији деце и младих без родитељског старања забележено смањење броја корисника за десет одсто.
Практичан рад Службе за заштиту деце и младих, у току 2020. године, обележили су изазовни услови рада, због епидемије коронавируса. Због поштовања прописаних мера, запослени нису могли остваривати непосредан контакт и забележен је и пораст броја корисника са комплексним потребама. Како је наведено, најизраженији проблеми тичу се заштите деце без адеквтаног родитељског и породичног старања и деце и младих с менталним сметњама. Наиме, све су мање могућости смештаја деце у хранитељске породице и установе социјалне заштите. Постоји и изражен проблем смањеног интресовања грађана за бављење хранитељством и изостанак кампање на националном нивоу која би промовисала ту услугу. Смештајни капацитети у установама социјалне заштите су недовољни, те одређеном броју деце није обезбеђено трајније збрињавање. Већи проблеми у обезбеђивању услуга смештаја за децу без адекватвог родитељског старања решавани су укључивањем инспекције. Ипак, и поред активног уклучивања инспекцијских органа, и даље одређени број деце са психијатријским тешкоћама и проблемима у понашању нема обезбеђен трајнији смештај. У оквиру примарне и секундарне здравствене заштите услуга психијтра за децу је недоступна, а у оквиру терцијалне здравствене заштите доступна у врло ограниченом обиму.
У складу с програмом унапређења социјалне заштите Града Новог Сада реализована је услуга Свратиште за децу, које је намењено деци и младима од 5 до 19 година. У току 2020. године, Свратиште је користило 366 деце, а забележене су 7.662 посете корисника, што је просечно 21 посета по дану.
Услугу становање уз подршку у 2020. години користило је пет особа, а у току прошле године један ју је напустио. Привремено становање деце и омладине без родитељског старања - становање уз подршку је посебан облик социјалне заштите који обезбеђује Град Нови Сад. Она се пружа у две стамбене јединице са капацитетом од седам корисника. Млади између 15 и 26 година старости могу користити услугу најдуже две године. До 2008. године она је реализована као пројекат “Корак - кућа на пола пута”, а од тада је постала редовна делатност Центра. Осмишљена је да пружи подршку деци без родитељског старања која напуштају хранитељску породицу, установу социјалне заштите, установу за васпитање деце и омладине, установу за извршење кривичних санкција.
С. Ковач