Близанци и тројке - за родитеље изазов, а не потешкоћа
Број близанаца и тројки рођених у Новом Саду у последњих неколико година приметно се повећава. По подацима Републичког завода за статистику, у нашем граду од 2006. до 2016. године близанаца је око 30 одсто више, а број тројки повећао се око 25 одсто.
Познато је да су мултипле трудноће чешће у примени поступка вантелесне оплодње јер се током тог процеса користи више ембриона. У Специјалној гинеколошкој болници „Генесис” из Новог Сада од укупног броја рођених беба, 38 одсто су близанци, а четири одсто тројке.
У Новом Саду је основано и Удружење близанаца и тројки Србије да би се повезали родитељи близанаца и тројки ради размењивања искустава и међусобног олакшавања свакодневице. Удружење сада броји сто чланова, а трећина су маме из Новог Сада. Идеја је потекла од „Фејсбук” групе „Тњинс & Триплетс”, која је и даље веома активна и родитељи су доступни за савете и помоћ 24 сата дневно.
Психолог и мајка близанаца Николета Његован каже да је бити родитељ близанаца изазов, а не потешкоћа јер морате учинити много истих ствари, а водити рачуна о томе да деца имају различиту личност и различите потребе.
„Много је замки на развојном путу близанаца које не вребају децу која то нису”, каже Николета Његован. Она наводи пример развоја говора који, како је рекла, може бити успорен јер се близанци разумеју међусобно и немају потребу да брзо науче језик којим говоре одрасли.
„Успостављање дисциплине такође је теже јер су они подршка једно другоме, како у добрим акцијама, тако и у несташлуцима“, додала је.
На свом блогу blizancologija.blogspot.rs Николета Његован пише о детаљима психолошког развоја близанаца, њиховом одрастању, понашању и васпитавању.
Специјалиста гинекологије и акушерства у Специјалној гинеколошкој болници „Генесис” др Божана Степанов каже да је више од 186 милиона парова у свету, а у Србији преко 300.000, суочено с проблемом стерилитета, а вантелесна оплодња је све чешће решење. Како је рекла, по проценама, сваки седми пар у Србији има проблем с потомством, а 30 одсто од укупног броја парова који се опредељују за вантелесну оплодњу су млади до 35 година. Републички фонд за здравствено осигурање финансира три покушаја вантелесне оплодње за прво дете жена до 42 године, што могу обавити у шест државних и 11 приватних клиника у Србији. Из „Генесиса” кажу да је добра вест то што је држава најавила да ће финансијски подржати и вантелесну оплодњу за друго дете.
Близанци, а поготово тројке, увек су интересантни друштву те се њихови родитељи сусрећу с различитим реакцијама и коментарима околине. Једна од оснивача Удружења близанаца и тројки, иначе мајка близанаца, Тамара Драгић поручила је суграђанима да би било добро да се уздрже од одређених коментара.
„Моја порука је да се труде да не постављају стереотипна питања, нпр. да ли су близанци, да ли су добијени природним путем или вештачком оплодњом”, каже Тамара Драгић и наглашава да родитељи не воле да чују сажаљиве коментаре.
„Ма колико деловало тешко имати близанце или тројке, маме које су добиле децу из вишеплодних трудноћа воле да кажу да нису случајно оне те које су на свет донеле више деце ођедном, да то могу само одабране“, показује искуство Тамере Драгић.
Нема сумње да постоје разлике када сте родитељ деце рођене различитих година и када имате близанце, односно тројке. Родитељи кажу да ипак није толико тешко колико је чудесно сведочити таквом чуду природе. Мајка близанаца која је такође учествовала у оснивању поменутог Удружења Бојана Бланарик покушала је да се одлучи шта је то најлепше када сте родитељ близанаца.
„Ако бих, ипак, морала да издвојим нешто, онда је то сазнање да моја деца имају најбољег пријатеља крај себе од самог почетка живота”, подвукла је она.
М. Рашић