Blizanci i trojke - za roditelje izazov, a ne poteškoća
Broj blizanaca i trojki rođenih u Novom Sadu u poslednjih nekoliko godina primetno se povećava. Po podacima Republičkog zavoda za statistiku, u našem gradu od 2006. do 2016. godine blizanaca je oko 30 odsto više, a broj trojki povećao se oko 25 odsto.
Poznato je da su multiple trudnoće češće u primeni postupka vantelesne oplodnje jer se tokom tog procesa koristi više embriona. U Specijalnoj ginekološkoj bolnici „Genesis” iz Novog Sada od ukupnog broja rođenih beba, 38 odsto su blizanci, a četiri odsto trojke.
U Novom Sadu je osnovano i Udruženje blizanaca i trojki Srbije da bi se povezali roditelji blizanaca i trojki radi razmenjivanja iskustava i međusobnog olakšavanja svakodnevice. Udruženje sada broji sto članova, a trećina su mame iz Novog Sada. Ideja je potekla od „Fejsbuk” grupe „Tnjins & Triplets”, koja je i dalje veoma aktivna i roditelji su dostupni za savete i pomoć 24 sata dnevno.
Psiholog i majka blizanaca Nikoleta Njegovan kaže da je biti roditelj blizanaca izazov, a ne poteškoća jer morate učiniti mnogo istih stvari, a voditi računa o tome da deca imaju različitu ličnost i različite potrebe.
„Mnogo je zamki na razvojnom putu blizanaca koje ne vrebaju decu koja to nisu”, kaže Nikoleta Njegovan. Ona navodi primer razvoja govora koji, kako je rekla, može biti usporen jer se blizanci razumeju međusobno i nemaju potrebu da brzo nauče jezik kojim govore odrasli.
„Uspostavljanje discipline takođe je teže jer su oni podrška jedno drugome, kako u dobrim akcijama, tako i u nestašlucima“, dodala je.
Na svom blogu blizancologija.blogspot.rs Nikoleta Njegovan piše o detaljima psihološkog razvoja blizanaca, njihovom odrastanju, ponašanju i vaspitavanju.
Specijalista ginekologije i akušerstva u Specijalnoj ginekološkoj bolnici „Genesis” dr Božana Stepanov kaže da je više od 186 miliona parova u svetu, a u Srbiji preko 300.000, suočeno s problemom steriliteta, a vantelesna oplodnja je sve češće rešenje. Kako je rekla, po procenama, svaki sedmi par u Srbiji ima problem s potomstvom, a 30 odsto od ukupnog broja parova koji se opredeljuju za vantelesnu oplodnju su mladi do 35 godina. Republički fond za zdravstveno osiguranje finansira tri pokušaja vantelesne oplodnje za prvo dete žena do 42 godine, što mogu obaviti u šest državnih i 11 privatnih klinika u Srbiji. Iz „Genesisa” kažu da je dobra vest to što je država najavila da će finansijski podržati i vantelesnu oplodnju za drugo dete.
Blizanci, a pogotovo trojke, uvek su interesantni društvu te se njihovi roditelji susreću s različitim reakcijama i komentarima okoline. Jedna od osnivača Udruženja blizanaca i trojki, inače majka blizanaca, Tamara Dragić poručila je sugrađanima da bi bilo dobro da se uzdrže od određenih komentara.
„Moja poruka je da se trude da ne postavljaju stereotipna pitanja, npr. da li su blizanci, da li su dobijeni prirodnim putem ili veštačkom oplodnjom”, kaže Tamara Dragić i naglašava da roditelji ne vole da čuju sažaljive komentare.
„Ma koliko delovalo teško imati blizance ili trojke, mame koje su dobile decu iz višeplodnih trudnoća vole da kažu da nisu slučajno one te koje su na svet donele više dece ođednom, da to mogu samo odabrane“, pokazuje iskustvo Tamere Dragić.
Nema sumnje da postoje razlike kada ste roditelj dece rođene različitih godina i kada imate blizance, odnosno trojke. Roditelji kažu da ipak nije toliko teško koliko je čudesno svedočiti takvom čudu prirode. Majka blizanaca koja je takođe učestvovala u osnivanju pomenutog Udruženja Bojana Blanarik pokušala je da se odluči šta je to najlepše kada ste roditelj blizanaca.
„Ako bih, ipak, morala da izdvojim nešto, onda je to saznanje da moja deca imaju najboljeg prijatelja kraj sebe od samog početka života”, podvukla je ona.
M. Rašić