Безбедност на улицама и загађење животне средине тишти Новосађане
Неколицина суграђана се обратила Комисији за представке и предлоге у Скупштини Града, и овог пута указујући на многобројне проблеме.
Један од основних је безбедност, о чему су говорили представници улица Миколе Кочиша, Дринске, Невесињске, Лединачке и Луја Браја, тражећи, између осталог, да се постави полицијска патрола у близини Метадонског центра, како би се спечили напади и непримерено понашање корисника те установе, који свакодневно долазе по терапије.
– Немамо тротоар, проблем је с огромним бројем возила која се паркирају по зеленим површинама, улица је узана, а ограничење брзине у односу на све што сам набројао није адекватно – потврдио је у заједничко име Страхиња Бојовић, који станује у Улици Миколе Кочиша. – Том улицом не можете безбедно да идете ни сами. Због паркираних возила морате да се крећете коловозом, којим јуре возила, не постоје „лежећи полицајци”... Има још гомила других проблема, али рецимо да је то најважнији. Решење би било проширити улицу, направити тротоар, брзину кретања возила ограничити на 40 и поставити „лежећег полицајца”.
Комисији се обратила и Снежана Јушковић, која већ десет година има проблем због дима и нереда печењаре прекопута куће где живи са двоје деце која имају астму.
– Печењара, месара, сушара..., десет година ја подносим пријаве, нико није надлежан, ниједна инспекција – наглашава Снежана Јушковић. – Моја деца имају астму, морам да се затварам у кућу кад он суши своје производе, дакле, он може да ради, а ја не смем да дишем. Било је и других непријатних призора које сам пријављивала, добијем одговор да је инспекција наишла на затворену металну капију, а он нема металну капију. Ако плаћам порез, хоћу да моје дете борави у дворишту кад жели и да се не гуши, да не устајем у шест ујутру и проверавам је л’ могу да отворим прозор и проветрим, уколико он већ није укључио сушару. Надала сам се да ће нешто бити промењено подизањем свести о екологији и заштити животне средине, која је више него актуелна тема, али нико ништа не може да учини. Добијала сам и претње. Питам се ко штити наша права?
Представници стамбене заједнице из Дунавске 23 указали су на проблем старе и оштећене калдрме у свом пасажу. Како су навели, пролаз у пасажу није у надлежности стамбене заједнице, па због тога нису у могућности да сами изведу поправке. Према њиховим речима, оштећења су велика и опасна, што доказује неколико повреда пролазника у последњих неколико месеци. Како тај пролаз спаја Дунавску улицу и Рибљу пијацу, фреквенција је велика и плаше се да ће бити још повреда уколико тај проблем не буде решен. Они сматрају да инвестиција не би била велика јер су коцке калдрме у добром стању, те их је потребно само поново послагати и фиксирати.
Чланови Комисије разматрали су и пристигле одговоре надлежних институција на prеthodno поднете представке. Из Градске управе за грађевинско земљиште и инвестиције одговорили су суграђанки из Футога, која је указала на то да не постоји канализациона мрежа у Улици Стевана Шијачког. У одговору је даље наведено да је у току израда техничке документације за изградњу канализације отпадних вода на територији МЗ „Футог” од Улице Бранка Радичевића до Атара 19 у Ветернику, чиме је обухваћено 16 улица, а међу њима је и поменута. Након што пројектна документација буде у потпуности завршена, биће створени услови да се у buyеtu Града обезбеде потребна средства за саму реализацију те инвестиције.
Комисија је донела закључке по којима ће све поднете представке упутити надлежним службама на решавање, а пристигли одговори на раније поднете представке биће послати на адресе подносилаца.
Б. Павковић