Београдске фирме уклањaју радиоактивне громобране
Радиоактивни громобрани у граду и приградским насељима, који су евидентирани на основу студије њихових распореда коју је спровео Департман Природно-математичког факултета за физику, ускоро ће бити уклоњени, а на њихово место бити постављени нови, безбеднији.
За тај посао, који ће коштати 10,8 милиона динара, без ПДВ-а, биће задужени предузећа „Dž-ray Кошутић – Екотех дозиметрија” из Београда, „МилЦомерце” ЛТД с Новог Београда и београдски Дом здравља „Раковица”, који су се с том ценом једини у заједничкој понуди и јавили на јавној набавци, коју је Градска управа за заштиту животне средине недавно спровела.
Подсетимо, на основу „Студије распореда радиоактивних громобрана у граду Новом Саду” утврђено је да су, од укупно 66 испитаних објеката у граду, Петроварадину и Футогу, на 35 радиоактивни громобрани. Од тога ускоро ће бити уклоњена и замењена 24. Радиоактивни громобрани налазе се на објектима у улицама Гаврила Принципа 24, Радничкој 32, Ђорђа Рајковића 18, Булевару Михајла Пупина 3, Шумадијској 14 и 23, Бате Бркића 34, Раде Кондића bb у Футогу, парцели 7322 на Булевару Деспота Стефана, Симе Матавуља bb, Кисачком путу 3, Стевана Митрова Љубише 1, Драгослава Стојановића Сипе 13, Булевару краља Петра Првог 3 и 23, Филипа Вишњића 4/А, Хајдук Вељковој 11, Хероја Пинкија 2, Сељачких буна 59 и 89, Душана Даниловића 8 и 38 и Темеринској 5. У ресорној градској управи су нам недавно рекли да се преостали громобрани који ће се уклањати, налазе на зградама и парцелама у приватном власништву те су њихови власници у обавези да их на основу Закона о радијационој и нуклеарној сигурности и безбедности уклоне и замене одговарајућим громобраном о свом трошку.
Рок за демонтирање истекао 2014. године
По Закону о заштити од јонизујућег зрачења и о нуклеарној сигурности, рок за уклањање радиоактивних громобрана истекао је у мају 2014. године. У Студији ПМФ-а наводи се да су они на појединим местима у држави уграђивани још шездесетих година прошлог века. Они су, иначе, извор јонизујећег зрачења, а громобрани који су оштећени, а нису уклоњени и они с којима се неодговарајуће поступа, могу бити ризични по здравље грађана, али и штетити животној средини, поручили су нам недавно из Градске управе за заштиту животне средине.
Стручњаци с Департмана за физику проценили су да демонтажа једног радиоактивног громобрана уз постављање обичног кошта око 250.000 динара. Дали су и савет да демонтажа буде испраћена истовременим постављањем нових громобрана да ти објекти не би остали без заштите. Стога ће фирме с којима је Градска управа потписала уговор морати да транспортују радиоактивне громобране у складиште Јавног предузећа „Нуклеарни објекти Србије”, те израде пројекат нове громобранске инсталације, отклоне недостаке на садашњим и испоруче нове громобране уз извештај о њиховом испитивању.
В. Бијелић
Фото: Ф. Бакић