Аматерски КУД „Младост“ из Ченеја професионално очарава гледаоце
„Ченеј није поред Новог Сада, него се Нови Сад налази поред Ченеја...” – једна је од првих реченица коју можете чути од становника идиличног приградског насеља, вероватно најпознатијег по популарним салашима.
Међутим, није то све што то мало место поседује. Богатство културе, игре, уметничког надахнућа и добре енергије различитих генерација од 1991. године живи кроз Аматерско културно-уметничко друштво „Младост” и његов фолклор. АКУД „Младост” на Ченеју тада је потекао из ентузијазма Ђорђа Ракића, који га је основао заједно с Миланом Французом.
– Фолклор људе везује бар из једног разлога, а то је љубав – сматра потпредседница АКУД-а „Младост” Јованка Летић. – Било да је реч о љубави према игри, дружењу или народној ношњи, односно интересовању за традицију, тиме је много речено. Фолклор је окупио различите генерације на Ченеју. Живели су овде или се досељавали, а од, да тако кажем, културних дешавања, хобија и креативних активности, нису имали ништа. Чика Ђорђе је, као ентузијаста, основао АКУД „Младост” и играо је тај фолклор. Правио је групе од ветерана до средњег и најмлађег састава, буквално до „пилића”, који су, захваљујући њему, заволели фолклор.
Аматерско културно-уметничко друштво „Младост” је већ током првих година постојања остварило изузетно добру сарадњу с „Охисом” из Скопља, а уследило је и учешће на много других путовања, гостовања и фестивала. Својеврсну сарадњу, у смислу међусобног потпомагања, остварили су и с КУД-ом „Шове” из Равног Села, те у одређеним приликама функционишу као једно велико културно-уметничко друштво, а дружења опстају до дана данашњег.
Бројне награде и турнеје су иза њих, а само током протекле две године три значајне награде нашле су се у њиховим рукама. Друго место припало им је на београдском фестивалу „Опанком кроз Србију”, награду за наступ понели су из Ваљева, а ове године освојили су прво место на Сабору дечјих ансамбала Србије „Мали златни опанак”. Најчешће учествују на фестивалима, манифестацијама, као и окупљањима у мањим местима у нашој земљи, а кад је реч о даљим дестинацијама, односно иностранству, током последње деценије гостовали су у Немачкој, Италији и Француској. Такође се увек радо одазову хуманитарним акцијама, а и сами организују хуманитарне наступе.
– То смо углавном организовали за становнике Ченеја којима је помоћ била веома потребна – наводи Јованка Летић. – Сав приход од продатих улазница буде поклоњен, а догоди се и то да неко дође само да би дао новац. У таквим ситуацијама заиста се сви подигну на ноге и увек је исход тих акција био успешан.
АКУД „Младост” чине три фолклорне групе – најмлађи, од четири до седам година, средња дечја група, од седам до 11 година, и извођачки састав старијих.
– Све турнеје и наступи посебно се памте, свако од њих носи неки свој осећај – каже Јованка, која је и сама од малих ногу играла фолклор у АКУД-у „Младост”, сада води најмлађу групу, а исто тако добро памти време кад је била међу поменутим „пилићима”. – Кад сам била млађа, деловало ми је другачије, сад, опет, то посматрам из друге перспективе, а у суштини све су то лепе успомене и пре свега једно велико дружење. Млађима саветујем да дођу и пробају да се баве фолклором, не одустају и да воле то чиме се баве. Највећи значај бављења фолклором је дружење, међусобно поштовање и љубав према томе, која спаја.
Б. Павковић
Пројекат „Развој културног и уметничког стваралаштва” реализовао је „Маркет ИТ маркетинг анд ПР”, а суфинансиран је од стране Града Новог Сада. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.