„Паметни градови” изазов будућности
Први Европски економски дунавски форум „Паметни градови” одржан је јуче на Спенсу. Реномирани стручњаци из региона и читавог света настојали су да присутнима приближе концепт „паметних градова”,
на бази најбољих искустава у различитим привредним секторима. Наиме, ради се о концепту који подразумева тежњу ка развоју целовитих и одрживих градова, у којима ће квалитет људскога живота, али и односа према природној околини бити на знатно већем нивоу. Паметни град задовољава све потребе својих грађана у потпуности и ефикасно, у складу са или изнад стандарда и циљева које постаљјају локални, национални и међународни стандарди одрживости.
Форум је организовала Привредна комора Србије, у сарадњи с Аустријским економским сенатом.
Након уводних речи председника Привредне коморе Србије Марка Чадежа, председник Аустријског економског сената др Ерхард Бусек говорио је о значају унапређења регионалне сарадње у Дунавском региону кроз призму „паметних градова“. Скупу су се потом редом обраћали стручњаци, говорећи о темама као што су потреба за предузетницима и значај сарадње у Дунавском региону, као и подршка конкурентности предузећа, а презентацију „Београд – паметан град на две европске реке“ одржала је др Жаклина Глигоријевић из Урбанистичког завода Београда.
Како је истакнуто на форуму, процењује се да ће до 2050. у градовима живети седам милијарди људи, што доноси велике изазове у циљу побољшања услова живота у урбаним срединама, као и раста локалних економија.
Д. Р.