ГЛЕДАЈ МАЈКУ, БИРАЈ ЋЕРКУ Старење почиње у митохондријама, још у мајчиној утроби
Како старимо, наше ћелије се мењају и оштећују.
Истраживачи са Института „Каролинска” и Института „Макс Планк” за биологију старења показали су да старење није одређено само нагомилавањем промена током нашег живота, већ и генима које добијамо од наших мајки.
Резултати студије објављени су у часопису „Nature”. Много је узрока старења који су детерминисани гомилањем разних врста промена које нарушавају функцију телесних органа.
Међутим, чини се да су од посебне важности, у старењу, промене које се дешавају у ћелијској електрани – митохондрији.
Ова структура се налази у ћелији и генерише већину ћелијске залихе АТП-а који се користи као извор хемијске енергије.
– Митохондрије садрже сопствену ДНК, која се мења више од ДНК у језгру, и то има значајан утицај на процес старења – рекао је др Нилс-Горан Ларсон, професор на Институту „Каролинска”, главни истраживач на Институту „Макс Планк” и вођа тренутне студије на одељењу за доктора наука „Neuro Olrs”.
Многе мутације у митохондријама постепено онемогућавају производњу енергије ћелије, рекао је Ларсон. Истраживачи су први пут показали да на процес старења утиче не само акумулација оштећења митохондријске ДНК током живота особе, већ и ДНК наслеђена од мајки.
– Ако наследимо мДНК са мутацијама од наше мајке, брже старимо. Нормална и оштећена ДНК се преноси између генерација. Међутим, питање да ли је могуће утицати на степен оштећења мДНК интервенцијом у начину живота тек треба да се истражује – наглашава он.
Све што истраживачи сада знају јесте да благо оштећење ДНК пренето са мајке доприноси процесу старења.
– Студија такође показује да низак ниво мутиране мДНК може имати развојне ефекте и изазвати деформитете мозга – рекао је главни аутор др Џејм Рос са Института „Каролинска”.
Наши налази могу бацити више светла на процес старења и доказати да митохондрије играју кључну улогу у старењу; они такође показују да је важно смањити број мутација, рекао је Ларсон.
– Ови налази такође сугеришу да терапеутске интервенције које циљају митохондријалну функцију могу утицати на временски ток старења – рекао је др Бари Хофер, коаутор студије са Одељења за неурохирургију у Универзитетским болницама „Case Medical Center” и „Case Western Reserve University School of Medicine”.