GLEDAJ MAJKU, BIRAJ ĆERKU Starenje počinje u mitohondrijama, još u majčinoj utrobi
Kako starimo, naše ćelije se menjaju i oštećuju.
Istraživači sa Instituta „Karolinska” i Instituta „Maks Plank” za biologiju starenja pokazali su da starenje nije određeno samo nagomilavanjem promena tokom našeg života, već i genima koje dobijamo od naših majki.
Rezultati studije objavljeni su u časopisu „Nature”. Mnogo je uzroka starenja koji su determinisani gomilanjem raznih vrsta promena koje narušavaju funkciju telesnih organa.
Međutim, čini se da su od posebne važnosti, u starenju, promene koje se dešavaju u ćelijskoj elektrani – mitohondriji.
Ova struktura se nalazi u ćeliji i generiše većinu ćelijske zalihe ATP-a koji se koristi kao izvor hemijske energije.
– Mitohondrije sadrže sopstvenu DNK, koja se menja više od DNK u jezgru, i to ima značajan uticaj na proces starenja – rekao je dr Nils-Goran Larson, profesor na Institutu „Karolinska”, glavni istraživač na Institutu „Maks Plank” i vođa trenutne studije na odeljenju za doktora nauka „Neuro Olrs”.
Mnoge mutacije u mitohondrijama postepeno onemogućavaju proizvodnju energije ćelije, rekao je Larson. Istraživači su prvi put pokazali da na proces starenja utiče ne samo akumulacija oštećenja mitohondrijske DNK tokom života osobe, već i DNK nasleđena od majki.
– Ako nasledimo mDNK sa mutacijama od naše majke, brže starimo. Normalna i oštećena DNK se prenosi između generacija. Međutim, pitanje da li je moguće uticati na stepen oštećenja mDNK intervencijom u načinu života tek treba da se istražuje – naglašava on.
Sve što istraživači sada znaju jeste da blago oštećenje DNK preneto sa majke doprinosi procesu starenja.
– Studija takođe pokazuje da nizak nivo mutirane mDNK može imati razvojne efekte i izazvati deformitete mozga – rekao je glavni autor dr Džejm Ros sa Instituta „Karolinska”.
Naši nalazi mogu baciti više svetla na proces starenja i dokazati da mitohondrije igraju ključnu ulogu u starenju; oni takođe pokazuju da je važno smanjiti broj mutacija, rekao je Larson.
– Ovi nalazi takođe sugerišu da terapeutske intervencije koje ciljaju mitohondrijalnu funkciju mogu uticati na vremenski tok starenja – rekao je dr Bari Hofer, koautor studije sa Odeljenja za neurohirurgiju u Univerzitetskim bolnicama „Case Medical Center” i „Case Western Reserve University School of Medicine”.