(ФОТО) ПОСЕТИЛИ СМО ФАРМУ ПОРОДИЦЕ ЈОСИМОВИЋ У ГРГУРЕВЦИМА Тов јунади исплатив, СУБВЕНЦИЈЕ НИКАД ВЕЋЕ по грлу и по хектару нити касне
Марко Јосимовић из Гргуреваца у Срему бави се товом јунади и свиња од 1997. године непрекидно и са својих њива делом обезбеђује храну за стоку.
Због климатских промена смањио је површине ратарским културама сматрајући да је сигурније да купује храну него да је производи.
Са богатим искуством у сточарству истиче да субвенције никада нису биле веће по грлу и по хектару као и да не касне.
Овог пролећа за биљну производњу добио је у право време субвенције и одмах купио нафту која представља највећи трошак у сваком пољопривредном газдинству.
6 евра кошта топла полутка јунади
Хвали субвенционисане кредите, које додуше касне, због каматне стопа од један проценат, и што банке ако се кредити узимају за набакву стоке дају сточарима гратис осигурање па их тако велики трошак не кошта ништа.
Знање из средње школе као ветеринарски техничар користи на својој фарми.
- Кроз праксу у школи стекао сам сигурност у тову, знам доста о исхрани и о здравственој заштити говеда. Многи сточари су одустали од това јер нису имали основно знање о говедима - каже за Дневник Марко Јосимовић.
- Не може се више радити пољопривреда без шќоле, треба минимум имати средње образовање, а пожељно је и факултетско. Сељак сада мора да познаје нове технологије, јер нови трактори имају уграђене најсавременије системе за управљању, треба познавати и рад на рачунару да би се попунио образац и пријавио за субвенције....
180 динара килограм живе мере товљеника са фарми без ПДВ
За разлику од това јунади где сточари имају зараду у тову свиња Марко Јосимовић истиче да не иде како треба. Али и код това свиња и код това јунади има добру сарадњу са кланицом која их откупљује. Нема уговор тов већ договор до кога држе обе стране.
- У свињогојству дуже од пола године тржиште је нестабилно, расте и опада потражња и цена живе ваге. Тренутно је жива вага свиња са фарме 180 динара без пореза на додату вредност (ПДВ) док је производна цена 200 динара по килограму без пореза на додату вредност - наглашава Јосимовић. - Сада сам са свињама у тову на губитку али не знам каква ће им цена бити када доспеју за кланицу .
Све док сам на нули обнавњам производњу, али сматрам да је време да кренем да зарађујем јер сам већ три туре товљеника дао у откуп без зараде. .
Конкурси за подстицаје
Постицај за тов свиња је 1.500 динара по грлу а за јунад је 22.000 динара по грлу.
Марко Јосимовић сматра да треба да буду два посебна конкурса за подстицаје, један за свиње и други за говеда, у марту и други у октобру, да се не гомилају пријемнице и не чека дуго на новац.
- Тако би новац брже стизао до нас и брже обнављао сточни фонд ,јер новац који добијамо од државе за подстицаје улажемо у куповину и ширење производње - истиче Јосимовић.
Жива вага товних јунади, а Јосимовић тови белгијско плаво месно говече, сада је по речима нашег саговорника добра - шест евра кошта топла полутка, и та цена могла би да подстакне сточаре да брже обнове сточни фонд.
- За сада од кланице са којом сарађујем добијам информације да је цена живе ваге товних јунади стабилна, и да ће се задржати и у нарендом периоду, мада су сточари у сталном страху од пада цене - казао је Марко Јосимовић.