ПРИПРЕМИТЕ СЕ НА ЧЕКАЊЕ НА УЛАЗАК У ЕУ: Уведена су нова правила; Убудуће без печата, АЛИ УЗ СНИМАЊЕ ОТИСКА ПРСТА И ЛИЦА
Одбор за грађанске слободе Европског парламента одобрио је постепено увођење новог Система уласка и изласка (EES) на спољним границама ЕУ, који ће важити за све држављане који нису из Европске уније, а улазе у Шенген зону ради краткорочног боравка.
Овај систем ће заменити физичко печатирање пасоша електронским бележењем прелаза границе, укључујући и биометријске податке као што су фотографија лица и отисци прстију. Циљ је побољшање безбедности, брже обраде на граници и смањење редова.
Планирано је да се систем постепено уводи током 180 дана. Првог дана ће се у новом систему евидентирати најмање 10 одсто прелазака, до 90. дана до 50 одсто, а до краја тог периода 100 одсто.
Нови систем уласка и изласка (EES) замениће физичко печатирање пасоша електронским бележењем прелаза границе
Државе чланице имаће могућност да самостално одлуче о темпу примене, уз одређену флексибилност. Такође, избегаваће се увођење система у време путничких гужви — летњих и зимских празника. Како ће се то извести у земљама попут Италије, Шпаније и Грчке, које живе од летњег туризма, тек треба да видимо, кад њихова власт донесе додатне прописе.
Грађани Србије, као држављани треће земље који имају право безвизног уласка у шенгенску зону до 90 дана у року од 180 дана, део су новог система EES. То значи да ће приликом уласка у ЕУ на граничном прелазу бити електронски регистровани. Такође, биће им снимљен отисак прста и лице (уколико у систему већ није забележено), али неће више добијати печат у пасошу.
Први улазак у ЕУ може трајати нешто дуже због уноса података у систем, али ће они који прођу кроз овај систем касније мање чекати
Не постоји посебан поступак који грађани Србије морају обавити пре уласка у ЕУ због овог система. Биометријски подаци ће се прикупљати директно на граничном прелазу. Ипак, важно је знати да први улазак у ЕУ може трајати нешто дуже због уноса података у систем, али да ће они који прођу кроз овај систем касније мање чекати, јер ће систем омогућити бржу проверу оних који су већ регистровани.
У наредном периоду се очекује и увођење ETIAS система (Европски систем за путне информације и ауторизацију), који ће се односити на све који путују без визе — укључујући и држављане Србије. Он ће подразумевати електронску пријаву пре пута (слично као ESTA за САД), али то је посебна мера и биће активирана након што EES постане оперативан.
Систем уласка и изласка је нови корак у дигитализацији граничних контрола у ЕУ. Иако не захтева додатне радње од грађана Србије, важно је да буду информисани и спремни на нову процедуру. Увођењем EES-а повећава се безбедност и убрзава пролазак кроз границу, а путници ће све мање морати да брину о печатима и роковима у пасошу, јер ће све бити евидентирано електронски.