ТАЛАСИ ЖИВОТА Да ли и наше ћелије имају уши и како звук утиче на њих
Постоји доживљај – у близини авиона који полеће или звучника на концерту – добијен од звука који је толико пун да га осећате у самој суштини свог бића.
Кад се деси, не само да га мозак и уши перципирају, већ би га могле перципирати и ваше ћелије.
У техничком смислу, звук је једноставан феномен, састављен од компресионих механичких таласа емитованих кроз супстанце, који постоји универзално у неравномерном материјалном свету.
Звук је такође битан извор информација у окружењу за жива бића, а његов капацитет изазивања физиолошких реакција на ћелијском нивоу тек почињемо да разумемо.
Након претходног рада из 2018, истраживачи на Универзитету Кјото су инспирисани истраживањем у области механобиологије и телесно провођеног звука – звучне средине у телесним ткивима – које указује да би акустични притисак преношен звуком могао бити довољан за изазивање ћелијских реакција.
Ради истраживања ефекта звука на ћелијске активности, истраживачи су дизајнирали систем „купања“ ћелија у акустичним таласима. Акустични притисак је емитован у опсегу физиолошког звука на ћелије. Затим је анализиран ефекат звука помоћу РНК секвенцирања, микроскопије и других метода. Резултати су показали ћелијске реакције на аудитивни опсег акустичне стимулације.
Истраживачи су нарочито приметили значајан ефекат звука у потискивању диференцијације адипоцита, процеса трансформације преадипоцита у масне ћелије, откривајући могућност употребе акустике за контролу стања ћелија и ткива.
Пошто је звук нематеријалан, акустична стимулација представља инструмент који је неинвазиван, безбедан и брзодејствујући, и вероватно ће бити од користи за медицину и здравствену негу.
Истраживачи су такође идентификовали око 190 гена осетљивих на звук, забележили ефекат звука у контролисању ћелијске адхезије и осмотрили супћелијски механизам којим се преносе звучни сигнали.
Осим обезбеђивања доказа за перцепцију звука на ћелијском нивоу, студија такође доводи у питање традиционални концепт перцепције звука – да је посредован рецептивним органима као што је мозак. Испоставља се да и ваше ћелије реагују на звуке.