clear sky
25°C
21.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„Дневник” истражује

ДА ЛИ ЈЕ ИСПЛАТИВИЈЕ УЛАГАЊЕ У СТАНОВЕ ИЛИ У ПОЉОПРИВРЕДНО ЗЕМЉИШТЕ Зарада од кирије већа него од аренде на њиву

19.04.2025. 10:40 12:00
Извор:
Дневник
кирија
Фото: Дневник

Улагање у некретнине традиционално се сматра дугорочно исплативом инвестицијом, међутим, упитно је која је то сфера која доноси највише профита.

Агенти за некретнине већ годинама примећују да они који имају новца улажу у куповину станова, па их изнајмљују подстанарима. Није занемарљив број оних који купују гараже и паркинг простор који такође изнајмљују за месечну надокнаду, а исто то раде и власници пољопривредног земљишта. 

Истраживали смо шта би донело највише профита уколико би инвестирали 100.000 евра у неку врсту некретнине. Рачуница показује да годишњи профит највише доноси улагање у станове и гараже, готово идентично, док их прати зарада од аренде пољопривредног земљишта, али није занемарљив ни податак да њиве не захтевају додатна улагање и трају вечно.    

У зависности од локације и величине стана, за ту количину новца могуће је купити две гарсоњере или на периферији града стан од око 40 квадрата, то су, уједно, по квадратури и најтраженији станови у Новом Саду. Месечна станарина за, рецимо, гарсоњеру у центру града износи око 350 евра, а за онај од 40 квадрата је око 400 евра. Уколико би узели просек, то би било 400 евра месечно, односно на годишњем нивоу је то 4.800 евра зараде од кирије. 

њива
Фото: Дневник

Када је реч о парцелама пољопривредног земљишта, и овде је спектар могућности различит јер су цене у односу на квалитет земље, локације, тога да ли је парцела и колико удаљена од пута веома различите. 

Најскупљи хектар је у Јужнобачком и Сремском округу и кошта и до 40.000 евра, а аренда би била око 700 евра годишње. Много нижа цена хектара је у другим деловима Војводине, што много утиче и на цену аренде. Рецимо, у Банату цена хектара иде и до 1.000 евра, а аренда пада и на 10 евра по хектару. Цене се доста разликују и када се посматра читава Србија, али се у Војводини пољопирведним земљиштем у последњих пет година доста тргује. 

Да се највише новца обрће у црном злату када је реч о продаји, показује последњи извештај Републичког геодетског завода, у ком се наводи да у трећем кварталу прошле године највиша вредност уговора за пољопривредно земљиште у Републици Србији износи 8,15 милиона евра. Остварена је на територији општине Сомбор за осам парцела, које имају укупну површину од 390,9 хектара.

РГЗ: Од продаје станова 1,3 милијарде евра

Републички геодетски завод је саопштио да је продаја станова у четвртом тромесечју 2024. године већ трећи квартал у порасту.

– Током четвртог квартала 2024. дошло је до повећане потражње за становима у Републици Србији, са забележених 13.372 уговора о промету станова (односно, 20,6 посто више него у истом периоду прошле године), уз укупну вредност од 1,3 милијарде евра (44,4 посто више него прошле године). У четвртом тромесечју сви региони су забележили годишњи раст у броју продаја и вредности промета на тржишту станова – наведено је у извештају Републичког геодетског завода.

Ипак, уколико посматрамо читаву Војводину и узмемо да је просек хектара 20.000 евра, а да је за 100.000 евра могуће пазарити пет хектара, те да је просек аренде 600 евра на годишњем нивоу, профит је онда 3.000 евра.   

Гараже су рак-рана Новосађана јер је све теже пронаћи место за четвороточакаша и оне су, такође, предмет инвестирања. Опет у зависности од локације у граду и величине гараже зависи и сума новца коју је потребно инвестирати у овакву врсту простора. Гараже у Новом Саду коштају од 10.000 до 40.000 евра, а месечни закуп од 70 до 150 евра. Уколико узмемо да је просек цене гараже 25.000 евра, те да је могуће за 100.000 купити четири таква простора, а изнајмити их за просечно 100 евра месечно, што би било 400, односно 4.800 евра годишње, колика је зарада и од најма станова. 

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар