clear sky
20°C
22.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

EURONEWS СРБИЈА УПУТИО ХИТАН АПЕЛ ЗБОГ БЛОКАДЕ РТС-А Дневник се придружује апелу

19.04.2025. 08:45 09:44
Пише:
Извор:
Euronews.rs
eu
Фото: Euronews

Више од 70 сати наше колеге са Радио Телевизије Србије раде у гету и живе на потерницама, те Euronews позива надлежне да омогуће рад РТС-а а том позиву се придружује и редакција Дневника.

Више од 70 сати не могу да оду на свој посао, не могу да извештавају, укинута су им сва права, протерани су из јавног простора и линчовани на друштвеним мрежама.

Више од 70 сати изложени су тортури, иживљавању без преседана, физичком и психичком насиљу.

Више од 70 сати, сви ми, људи из медија, новинари, углавном немо посматрамо како наше колеге терају у логоре, и како над њима спроводе уличну, сирову и бруталну револуционарну “правду” која, код сваког нормалног, мора да изазове не само страх, него и гађење.

еуро
Фото: Euronews

Због свега тога последњи је тренутак да, као професија, као људи, дигнемо свој глас против оних који покушавају да преваспитају медије и да не дозволимо да наше колеге дочекују највећи празник као таоци неколицине.

Реч је не само о људима са РТС-а, него о свима нама, о сваком медију, о целој професији. Реч је о нашем праву на рад, о нашој слободи говора, праву на мишљење и праву да сами уређујемо наше медије, а не да нам их уређује улица.

Реч је о томе да ли ћемо да живимо без страха од линча, зато што је свака потерница за неким из РТС-а, потерница за свима нама.

Зато тражимо од свих надлежних органа, свих новинарских удружења, како домаћих, тако и међународних, од српских и европских институција, да без одлагања, изговора и осуде прогон људи са РТС-а, и учине све да он буде спречен.

апел
Фото: Еuronews

Захтевамо да се омогући право на рад, да се заштите елементарна људска права, да се из јавног простора елиминише култура линча, и да се утврди јасна одговорност за овај напад на нашу професију.

Позивамо све којима је стало до слободе медија, све којима је до информисања, до јавног сервиса као једне од најважнијих институција нашег друштва, до чињеница, да нам се придруже у борби за елементарне слободе.

Колико сутра, оно што данас доживљава наша професија, доживеће и друге.

Зато надлежни органи морају да реагују и новинаре да дигну свој глас - стоји у саопштењу Euronews-a.

Извор:
Euronews.rs
Пише:
Пошаљите коментар