clear sky
20°C
22.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЗАСТАРЕО СИСТЕМ ПЛАЋАЊА ПРОБЛЕМ ЗА ПРЕДУЗЕТНИКЕ Пословање отежавају бирократија и административни трошкови ОВО ЈЕ РЕШЕЊЕ

18.04.2025. 09:27 09:35
Пише:
Извор:
Дневник
плаћање
Фото: Дневник

Проблем предузетника у Србији је застарели систем плаћања пореза и доприноса, који захтева одвојене уплате на четири различита рачуна јер овакав систем не само да ствара административни терет, већ и генерише додатне трошкове због банкарских провизија, објављено је у новом Билетену Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД).

„У Србији данас послује 137.668 привредних друштава и преко два и по пута више предузетника - њих 351.003, показују подаци Агенције за привредне регистре (АПР). Број предузетника континуирано расте из године у годину, што се може приписати растућем тренду самозапошљавања. Међутим, иако предузетништво постаје све популарнији облик пословања, бирократске препреке и административни трошкови и даље отежавају њихово пословање”, наведено је у билтену. 

нови сад
Фото: Дневник

Саветница за иновације и предузетништво у НАЛЕД-у Марија Сузић истакла је да за разлику од запослених у фирмама, где се порези и доприноси плаћају кроз обједињену уплату на један уплатни рачун, предузетници паушалци и они који воде пословне књиге, а не исплаћују личну зараду, сваког месеца морају да врше четири одвојене уплате - за порез на доходак грађана на приходе од обављања самосталне делатности, доприносе за ПИО, здравствено осигурање и осигурање за случај незапослености. 

„Када се то помножи са бројем активних предузетника, долазимо до преко девет милиона уплата годишње”, рекла је она. Поред тога што је овакав систем непрактичан, учестале грешке при уплати додатно компликују пословање, навела је. 

„Ако предузетник грешком уплати средства на погрешан рачун, мора да поднесе захтев за прекњижавање. Пореска управа годишње обрађује десетине хиљада таквих захтева, што оптерећује и предузетнике и саму администрацију. Анализа НАЛЕД-а показује да сваки четврти паушалац и предузетник без личне зараде подноси захтев за прекњижавање, док је код оних који имају могућност обједињене уплате тај број тек један од сто”, истиче Сузић. 

Довољно изменити правилник

За спровођење ове реформе не би биле потребне велике промене, довољно је изменити Правилник о условима и начину вођења рачуна за уплату јавних прихода и успоставити протокол између Пореске управе и Управе за трезор како би се средства правилно књижила. Тиме бисмо елиминисали вишак администрације и омогућили уштеде на нивоу целог система - нагласила је Сузић. 
Предложене измене смањиле би број уплата за чак 6,9 милиона трансакција годишње и елиминисале потребу за прекњижавањем, чиме би се растеретили и предузетници и Пореска управа, а такође, интеграцијом информационих система Пореске управе и ПИО фонда, доприноси би се аутоматски евидентирали, што би спречило проблеме са уписом стажа, наведено је у билтену.
 

Како је наведено, још један велики изазов са којим се предузетници суочавају јесте евидентирање радног стажа - чак и када редовно плаћају порезе и доприносе, Фонд за пензијско и инвалидско осигурање не уписује им стаж аутоматски, већ тек након престанка рада. Многи предузетници нису упознати са тим да морају да поднесу захтев за упис стажа, због чега неки остају без евидентираног осигурања, што касније може да доведе до проблема приликом остваривања пензије. Како би се решили ови проблеми, НАЛЕД се већ неколико година залаже за увођење обједињене уплате за све предузетнике, и то је једна од 10 приоритетних препорука Сиве књиге у надлежности Министарства финансија. По узору на модел који већ функционише за оне који исплаћују личну зараду, уместо четири одвојене трансакције предузетници би уплаћивали средства на један рачун, одакле би се она аутоматски распоређивала на одговарајуће буџетске ставке. 

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар