(ВИДЕО) АКО ОДЕТЕ НА ОВО ОСТРВО НИЈЕ СИГУРНО ДА ЋЕТЕ СЕ ВРАТИТИ ЖИВИ Локалци тврде да је најотровније на свету ЕВО И ЗБОГ ЧЕГА
Иако је свет данас приступачнији него икада, постоји једно место које остаје потпуно ван домашаја људи – "Ilha da Queimada Grande", познато и као Змијско острво, смештено око 50 километара од обале Бразила.
Ова изолована дестинација толико је опасна да је људима забрањено да је посећују.
Разлог забране?
На острву, које има површину од само 43 хектара, налази се једна змија по квадратном метру, укључујући и најотровнију змију на свету – златну копљоглавку (Golden Lancehead). Ова ретка и критично угрожена врста змије може усмртити човека у року од сат времена.
Природни затвор за смртоносне змије
Пре више од 11.000 година, након последњег леденог доба, ниво мора се подигао и одвојио острво од копненог дела Бразила. Изоловане на том простору, змије су развиле отров пет пута јачи од својих копнених рођака, како би могле да лове птице које слећу на острво.
Иако ове змије не представљају претњу људима, како би се спречила опасност по посетиоце, али и очувала њихова популација, бразилска влада је прогласила острво забрањеним за туристе. Приступ је дозвољен искључиво научницима, бразилској морнарици и повремено новинарима.
Једна од ретких особа која је успела да крочи на ово мистериозно место била је Тара Браун, аустралијска новинарка која је 2019. године, уз помоћ др Брајана Фраја, експерта за змије, посетила острво. Пре него што је отпутовала, локални рибари су је упозорили:
"То није добра идеја. Ако одете тамо, нећете се вратити."
Легенде о проклетству и скривеном благу
Змијско острво је обавијено бројним митовима. Према легендама, цела једна породица је убијена од стране змија, док се прича и да су пирати сакрили благо на острву и оставили змије да га чувају. Без обзира на то да ли су ове приче истините, чињеница је да рибари из оближњих области никада не прилазе овом месту – из страха за свој живот.
Змијско острво у служби науке
Иако звучи застрашујуће, Змијско острво игра важну улогу у медицинским истраживањима. Бразилски научници са Бутантан института и ИМЦБио-а проучавају отров златне копљоглавке у циљу развоја противотрова, што је од великог значаја, с обзиром на то да Бразил годишње бележи 27.000 до 30.000 уједа змија, од којих око 100 заврши смртним исходом.
Међутим, отров ових змија користи се не само за лечење уједа, већ и у производњи лекова за снижавање крвног притиска, који помажу милионима људи широм света. Научници верују да би у будућности могао послужити и за развој иновативних лекова.
Чињенице о Змијском острву
Процене говоре да на острву живи око 430.000 змија.
Дом је златне копљоглавке, једне од најотровнијих змија на свету.
Острво је одвојено од Бразила пре више од 11.000 година, када се ниво мора подигао.
Осим змија, овде живи 41 врста птица, укључујући јужноамеричког врапца и чилеанску елаенију.
Иако су многе змије на острву отровне, постоји и врста Сауваге’с снаил-еатер, која није опасна.
Ако се икада запитате које је најопасније место на свету, Змијско острво је сигурно при врху листе – дестинација на којој нико не би пожелео да се изгуби, пише Метро, а преноси Прва ТВ.