ФАРМАЦЕУТИ УПОЗОРАВАЈУ: Антибиотици нису чаробне пилуле – њихова злоупотреба може довести до нове пандемије
Фармацеутска комора Србије је пре тачно четири године покренула пројекат „Стандардизована фармацеутска услуга приликом издавања антибиотика” с циљем да грађанима укаже на проблеме које може изазвати неадекватна примена лекова.
Људи у антибиотику виде чаробну таблету која ће им помоћи при свакој инфекцији, а због погрешне примене Светска здравствена организација (СЗО) препознала је отпорност на антибиотике као један од водећих здравствених проблема и класификовала пандемију антимикробне резистенције у првих десет критичних претњи по глобално јавно здравље.
Србија се налази међу државама које имају највећу дневну потрошњу антибиотика у Европи. На првом месту је Турска, затим Италија, па Француска и балканске државе на челу са Србијом.
Како је рекла за Танјуг Соња Стоиљковић из Фармацеутске коморе Србије, ова врста лекова не делује на вирусе већ искључиво на бактерије.
„Антибиотици нису лекови који се користе за прехладу, грип, бол у грлу”, истакла је Стоиљковићева.
До сада је у апотекама широм наше земље пружено 30.207 услуга саветовања приликом издавања антибиотика.
„Према најновијим подацима више од 25.000 грађана је имало или зна за интеракцију хране и антибиотика, а више од 27.000 за нежељена дејства антибиотика”, навела је Стоиљковићева.
Употреба антибиотика онда када нису потребни, на пример код вирусних инфекција, као и њихова неправилна употреба, попут прекида терапије пре времена, или употреба неадекватног антибиотика могу да изазову врло озбиљне проблеме.
„Неправилна примена води ка антибиотској резистенцији и тиме нас могу вратити у еру пре антибиотика и отворити поглавље нове пандемије – пандемије инфекција бактеријама резистентним на антибиотике”, указала је Стоиљковићева.
„Антибиотици нису лекови који се користе за прехладу, грип, бол у грлу”, истакла је Стоиљковићева.
Према њеним речима, прогнозе да из ове битке изађемо као победници нису најсветлије, с обзиром на то да су откриће и развој нових антибиотика све мањи, а резистенција на постојеће антибиотике све већа.
„Увек имајте на уму да непотребном применом антибиотика и развојем резистентних сојева будућим генерацијама остављате проблем, односно бактерије за које неће бити лека”, навела је она.
У апотекама широм Србије чак 635 магистра фармације пружа структурисану, здравствену услугу саветовања пацијената приликом издавања антибиотика, при чему пацијенти добијају све потребне информације значајне за безбедну и ефикасну употребу антибиотика, објаснила је Стоиљковићева.
„Овакав вид здравствене услуге има огроман значај у спречавању или ублажавању развоја антимикробне резистенције јер неправилна и неадекватна употреба антибиотика има велики утицај на развој резистенције”, рекла је за Танјуг.
Она је истакла да је то разлог због којег апелују на грађане да никако не користе антибиотике на своју руку, већ да се о свему посаветују са саветницима за антибиотике у апотекама.
Како додаје, списак саветника и апотека где можете добити ову врсту услуге можете пронаћи на сајту Фармацеутске коморе Србије, у одељку „Пронађи саветника”.
Према евиденцији Фармацеутске коморе Србије, до сада је у апотекама широм наше земље пружено 30.207 услуга саветовања приликом издавања антибиотика.