ИЗГЛЕДАЈУ АГРЕСИВНО, АЛИ СУ РОЂЕНЕ ДА ПАТЕ Були мачке подложније раку коже и инфекцијама, без бркова тешко истражују околину
Помама за бездлаким були мачићима навела је нерегистроване одгајиваче да злоупотребљавају Инстаграм и Фејсбук за продају ових кућних љубимаца, чија цена премашује хиљаду фунти, открила је истрага, а преноси Independent.
Були мачке, које су постале популарне на друштвеним мрежама, рођене су да пате, тврде фелинолози и ветеринари: оне имају кратке ноге и немају длаку, под високим су ризиком од здравствених проблема и умиру рано у односу на све друге расе мачака.
Ипак, мрежа одгајивача и продаваца уновчава најновију помаму љубитеља мачака наборане коже, од којих се неки потомци - чији родитељи имају одлично порекло - продају за чак 6.000 фунти по мачету. Израчунајте и сами колико новца донесе одгајивачу легло од по шест мачића, најмање два пута годишње!
На друштвеним мрежама, највише Инстаграму и Фејсбуку, корисници рекламирају продају мачића или младих мачака, тражећи од потенцијалних купаца да им шаљу приватне поруке. Према Лусином закону, уведеном у Великој Британији пре пет година, само лиценцирани одгајивачи могу да продају кућне љубимце млађе од шест месеци. Свако ко продаје штенце или мачиће без дозволе могао би бити кажњен затвором у трајању од шест месеци.
Лиценцирани узгајивачи паса и мачака обично дају своје пуно име, регистроване просторије и број лиценце кад продају кућне љубимце. Али продавци були мачака нуде мачиће из иностранства: бројни медији објављују размену порука у којима одгајивачи нуде да увезу скупоцене мачиће у Велику Британију из Русије за чак 6.000 фунти!
Неколико Фејсбук група посвећених були мачкама има хиљаде пратилаца који су у непрекидној потрази за овим мачјим бебама. Осим што је незаконита у Великој Британији, оваква трговина је у супротности са политиком компаније Мета која је власник Фејсбука и Инстаграма.
Були мачја раса је настала укрштањем мачке расе сфинкс са кратконогим манчкин мачкама. Зову их були због сличности са псима були, одгајаним да изгледају агресивно, чврсте грађе и широког тела.
Организација за бригу о добробити животиња RSPCA каже да кратке ноге животиња оптерећују зглобове, изазивају бол и ограничавају им покретљивост, а кожни набори их чине рањивим на инфекције.
Були мачке немају бркове којима би истраживале околину, као што то раде друге мачке. Недостатак длаке чини их подложнијим опекотинама од сунца и раку коже, а ветеринари кажу да свако були маче има краћи животни век.
Здравствени проблеми були мачака могу изазвати велике проблеме животињама и власницима, зобг високих ветеринарских рачуна. Коалиција која укључује Британско ветеринарско удружење за мале животиње, Battersea, Cats Protection, Народни диспанзер за болесне животиње, International Cat Care и RSPCA указала је на неетичност узгоја були мачака и позвала на прекид гајења.
Стручњаци су веома забринути због узгоја мачака са екстремним телесним особинама. Скривени огласи, стихијска продаја, фотографије и видео-снимци ових мачака изазивају озбиљну забринутост за њихову добробит.
Прошлог фебруара, узгој или поседовање паса расе були у Енглеској и Велсу су забрањени, али још не постоји посебан закон о узгоју були мачака.