КОНКУРС ГРАДСКЕ БИБЛИОТЕКЕ У НОВОМ САДУ И НОВОСАДСКОГ САЈМА Барокни драгуљ Србије
У сусрет предстојећем Међународном сајму књига у Новом Саду, Градска библиотека и Новосадски сајам расписали су литерарни конкурс „Сремски Карловци - барокни драгуљ Србије”.
Наиме, Градска библиотека у Новом Саду у овој години прославља 180 лета од оснивања Српске читаонице у Новом Саду, на чијој традицији ради. У епохи барока, Сремски Карловци су представљали духовни, образовни и културни центар Срба, у погледу књижевности, духовности и уметности. Tо је прво место у Војводини које је основало јавну библиотеку, 1706, у оквиру Карловачке митрополије и прву школску библиотеку у Карловачкој гимназији 1791. Барокни дух се и данас огледа у карловачким црквама с чувеним иконостасима, звоницима, капелама, двору, школама, чесми и старим кућама. Архитектура и сликарство у овом градићу представљају врхунац барокног стила код нас. Поред тога што је прва српска гимназија основана у Сремским Карловцима, овде је 1734. изведена и прва позоришна драма код Срба – „Траедокомедија” Емануела Козачинског. Овај период карактерише значајан рад на књижевном и културном преображају друштва, а Карловци су представљали центар тог преображаја.
Међу најистакнутијим књижевницима су Гаврил Стефановић Венцловић, Јован Рајић, Захарије Орфелин, а међу сликарима Теодор Крачун, Јаков Орфелин и Димитрије Бачевић. Вођена свим тим историјским топонимима, као и чињеницом да се један од њених најстаријих огранака налази управо у Сремским Карловцима, Градска библиотека је и иницирала расписивање литерарног конкурса, у чију се реализацију укључио Новосадски сајам као домаћин највеће овдашње смотре писане речи. Сам конкурс се односи на две старосне групе аутора - млади (од 14 до 25 година) и одрасли (25+), а пропозицијама је прописано да аутори могу да се огласе у било ком књижевном жанру - од приповетке, песме, путописа, есеја... суштина је само да радови не буду преобимни (лимит је до 5 куцаних страна). Важно је истаћи и то да аутори могу учествовати са више прилога, те да је конкурс отворен до 5. марта.
М. С.