scattered clouds
0°C
22.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

РУРАЛНА ИНФРАСТРУКТУРА: Кључни фактор за опстанак и напредак села

24.01.2025. 12:57 13:07
Пише:
Извор:
Мирођија
Srbija
Фото: Pexels

Рурална инфраструктура је кључна за опстанак и развој сеоских заједница, посебно у суочавању са изазовима попут климатских промена, економских превирања и миграција.

У Србији, многе руралне области пате због неадекватне саобраћајне, енергетске и комуналне инфраструктуре, што отежава њихов напредак. Иако постоје иницијативе за унапређење инфраструктуре, потребан је систематски и координирани приступ како би се омогућила боља повезаност са тржиштима, побољшао економски развој и подигао квалитет живота на селу.

Квалитетна инфраструктура такође чини руралне заједнице привлачнијима за младе људе, који данас више него икада трагају за бољим условима живота. Развој инфраструктуре не укључује само изградњу путева и мостова, већ и улагање у технологију, обновљиве изворе енергије и еколошки прихватљиве системе. С обзиром на то да је српска пољопривреда често заснована на малим, породичним газдинствима, квалитетна инфраструктура може помоћи пољопривредницима да лакше пласирају производе на тржиште, побољшају производне капацитете и смање трошкове превоза. Такође, инвестирање у саобраћајну повезаност, укључујући и изградњу бољих путева и железничких линија, доприноси смањењу изолације, што је чест проблем руралних заједница. Када се повећа доступност руралних подручја, то директно утиче на раст туризма, развој малих предузетништава и лакши приступ образовању и здравственим услугама.

РАЗВОЈ ПУТЕВА ЗА ПОВЕЗИВАЊЕ СА ТУРИСТИЧКИМ ЦЕНТРИМА: КРУПАЊ 

Општина Крупањ, смештена у западном делу Србије, једно је од подручја где развој инфраструктуре игра кључну улогу у његовом економском развоју. Крупањ је богат природним лепотама, историјским споменицима и културним наслеђем, што му омогућава да постане атрактивна дестинација за екотуризам и сеоски туризам. Међутим, иако се подручје Крупња одликује великим потенцијалом, саобраћајна повезаност са великим градовима и главним туристичким центрима још увек није на задовољавајућем нивоу. Путна инфраструктура у овом подручју, иако је делимично обновљена, не може у потпуности да подржи раст туризма, јер су многи путеви у лошем стању и недовољно проширени.

Развој саобраћајних веза, изградња нових и реконструкција постојећих путева, од пресудне су важности за Крупањ. Усмеравање инвестиција у инфраструктуру не само да би побољшало приступ туристичким дестинацијама, већ би и омогућило лакши долазак пољопривредних производа на тржиште. Када би се Крупањ боље повезао са Београдом, Новим Садом и другим великим градовима, туристички сектор би могао да доживи прави процват. Повећање броја посетилаца могло би позитивно утицати на многе друге секторе – од смештајних капацитета, угоститељске понуде, до развоја малих заната и производње домаћих производа.

Квалитетна инфраструктура такође олакшава живот мештанима Крупња, омогућавајући им лакши приступ трговинама, школама и здравственим услугама. У дугорочној перспективи, саобраћајна повезаност са великим градовима може створити предуслове за економски развој, стварање нових радних места и смањење миграције становништва у урбане средине. Тиме се не само да повећава привреда, већ се доприноси и очувању културних традиција, јер би лакша повезаност омогућила ширење интереса за локалну културу и баштину, привлачећи људе да уоче вредност тог наслеђа.

ИНФРАСТРУКТУРА ЗА ПЛАНИНСКИ ТУРИЗАМ И ДОМАЋИНСТВА: РТАЊ КАО ПРИМЕР ДОБРЕ ПРАКСЕ

Ртањ, планинско подручје смештено у источном делу Србије, истиче се као један од најлепших природних ресурса у земљи. С његовим карактеристичним обликом планине и богатом флором и фауном, Ртањ представља идеалну дестинацију за планински туризам. Овај регион има огроман туристички потенцијал, који је међутим, и даље недовољно искоришћен. Планинско подручје није довољно повезано са главним саобраћајним правцима, а инфраструктура за планински туризам није довољно развијена. Путеви су углавном неасфалтирани, а стазе кроз природу нису адекватно означене, што ствара проблеме за посетиоце и туристе који желе да уживају у планинским активностима.

Иако је Ртањ препознат као туристички рај, даље улагање у планинску инфраструктуру неопходно је за развијање пуног потенцијала ове регије. Обнова и изградња нових стаза за планинарење, као и побољшање саобраћајних путева, омогућили би лакши приступ природним лепотама ове области. Уз то, улагање у смањење еколошког отиска туризма, попут коришћења соларних панела, система за рециклажу и обновљивих извора енергије, могло би допринети очувању ове природне баштине. Поред тога, проширење капацитета за смештај туриста, укључујући смештајне јединице у сеоским домаћинствима, може допринети расту туризма у овој регији.

Сеоска домаћинства, која се већ баве органском производњом, имају потенцијал да постану прави центар за промоцију здравих животних стилова и аутохтоних производа. Заједно са туристичким услугама, ово може отворити врата за развој сеоског туризма. На Ртњу, туристи могу уживати у природном окружењу, а у исто време научити о традиционалним занатима и производњи.

ПОТРЕБА ЗА СУСТАВНИМ УЛАГАЊИМА У РУРАЛНУ ИНФРАСТРУКТУРУ

Како би се омогућио одржив развој, важно је да држава континуирано улаже у развој инфраструктуре. То укључује не само побољшање путева, већ и улагање у енергетске системе, водоснабдевање, канализацију и дигитализацију. Многи рурални делови Србије још увек немају адекватан приступ интернету, а то ствара смањење могућности за обављање пословних активности и развој малих предузетништава. Кроз улагање у интернет инфраструктуру и дигиталне технологије, сеоске заједнице могу да имају приступ тржиштима на глобалном нивоу.

Такође, улагање у обновљиве изворе енергије, као што су соларни панели и ветротурбине, може допринети енергетској ефикасности, смањењу трошкова и очувању животне средине. Такви пројекти могу пружити дугорочне економске користи, смањујући зависност од фосилних горива и смањујући емисије угљен-диоксида. Овај приступ не само да доприноси одрживом развоју, већ омогућава руралним заједницама да постану енергетски независне.

Srbija
Фото: Pexels/Neon Joi

ПУТ ДО БОЉЕ БУДУЋНОСТИ РУРАЛНИХ ЗАЈЕДНИЦА

Руралне заједнице у Србији имају огроман потенцијал, али да би се он у потпуности остварио, потребно је да се у инфраструктурне пројекте уложи озбиљан напор. Саобраћајна повезаност, енергетска ефикасност, унапређење услова за образовање и здравство, као и развој туризма, кључни су фактори за обезбеђивање боље будућности. Континуирано улагање у инфраструктуру може поставити темеље за одрживи развој, стварање нових радних места и повратак младих људи у рурална подручја. Такви пројекти нису само од користи за локалну заједницу, већ могу имати дугорочне економске и еколошке користи за целу државу.

Реализацију пројекта „Рурално благо Србије: Диверзификацијом сеоске економије до опстанка руралних заједница“ финансирало је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде. 

Извор:
Мирођија
Пише:
Пошаљите коментар