Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

RURALNA INFRASTRUKTURA: Ključni faktor za opstanak i napredak sela

24.01.2025. 12:57 13:07
Piše:
Izvor:
Mirođija
Srbija
Foto: Pexels

Ruralna infrastruktura je ključna za opstanak i razvoj seoskih zajednica, posebno u suočavanju sa izazovima poput klimatskih promena, ekonomskih previranja i migracija.

U Srbiji, mnoge ruralne oblasti pate zbog neadekvatne saobraćajne, energetske i komunalne infrastrukture, što otežava njihov napredak. Iako postoje inicijative za unapređenje infrastrukture, potreban je sistematski i koordinirani pristup kako bi se omogućila bolja povezanost sa tržištima, poboljšao ekonomski razvoj i podigao kvalitet života na selu.

Kvalitetna infrastruktura takođe čini ruralne zajednice privlačnijima za mlade ljude, koji danas više nego ikada tragaju za boljim uslovima života. Razvoj infrastrukture ne uključuje samo izgradnju puteva i mostova, već i ulaganje u tehnologiju, obnovljive izvore energije i ekološki prihvatljive sisteme. S obzirom na to da je srpska poljoprivreda često zasnovana na malim, porodičnim gazdinstvima, kvalitetna infrastruktura može pomoći poljoprivrednicima da lakše plasiraju proizvode na tržište, poboljšaju proizvodne kapacitete i smanje troškove prevoza. Takođe, investiranje u saobraćajnu povezanost, uključujući i izgradnju boljih puteva i železničkih linija, doprinosi smanjenju izolacije, što je čest problem ruralnih zajednica. Kada se poveća dostupnost ruralnih područja, to direktno utiče na rast turizma, razvoj malih preduzetništava i lakši pristup obrazovanju i zdravstvenim uslugama.

RAZVOJ PUTEVA ZA POVEZIVANJE SA TURISTIČKIM CENTRIMA: KRUPANJ 

Opština Krupanj, smeštena u zapadnom delu Srbije, jedno je od područja gde razvoj infrastrukture igra ključnu ulogu u njegovom ekonomskom razvoju. Krupanj je bogat prirodnim lepotama, istorijskim spomenicima i kulturnim nasleđem, što mu omogućava da postane atraktivna destinacija za ekoturizam i seoski turizam. Međutim, iako se područje Krupnja odlikuje velikim potencijalom, saobraćajna povezanost sa velikim gradovima i glavnim turističkim centrima još uvek nije na zadovoljavajućem nivou. Putna infrastruktura u ovom području, iako je delimično obnovljena, ne može u potpunosti da podrži rast turizma, jer su mnogi putevi u lošem stanju i nedovoljno prošireni.

Razvoj saobraćajnih veza, izgradnja novih i rekonstrukcija postojećih puteva, od presudne su važnosti za Krupanj. Usmeravanje investicija u infrastrukturu ne samo da bi poboljšalo pristup turističkim destinacijama, već bi i omogućilo lakši dolazak poljoprivrednih proizvoda na tržište. Kada bi se Krupanj bolje povezao sa Beogradom, Novim Sadom i drugim velikim gradovima, turistički sektor bi mogao da doživi pravi procvat. Povećanje broja posetilaca moglo bi pozitivno uticati na mnoge druge sektore – od smeštajnih kapaciteta, ugostiteljske ponude, do razvoja malih zanata i proizvodnje domaćih proizvoda.

Kvalitetna infrastruktura takođe olakšava život meštanima Krupnja, omogućavajući im lakši pristup trgovinama, školama i zdravstvenim uslugama. U dugoročnoj perspektivi, saobraćajna povezanost sa velikim gradovima može stvoriti preduslove za ekonomski razvoj, stvaranje novih radnih mesta i smanjenje migracije stanovništva u urbane sredine. Time se ne samo da povećava privreda, već se doprinosi i očuvanju kulturnih tradicija, jer bi lakša povezanost omogućila širenje interesa za lokalnu kulturu i baštinu, privlačeći ljude da uoče vrednost tog nasleđa.

INFRASTRUKTURA ZA PLANINSKI TURIZAM I DOMAĆINSTVA: RTANJ KAO PRIMER DOBRE PRAKSE

Rtanj, planinsko područje smešteno u istočnom delu Srbije, ističe se kao jedan od najlepših prirodnih resursa u zemlji. S njegovim karakterističnim oblikom planine i bogatom florom i faunom, Rtanj predstavlja idealnu destinaciju za planinski turizam. Ovaj region ima ogroman turistički potencijal, koji je međutim, i dalje nedovoljno iskorišćen. Planinsko područje nije dovoljno povezano sa glavnim saobraćajnim pravcima, a infrastruktura za planinski turizam nije dovoljno razvijena. Putevi su uglavnom neasfaltirani, a staze kroz prirodu nisu adekvatno označene, što stvara probleme za posetioce i turiste koji žele da uživaju u planinskim aktivnostima.

Iako je Rtanj prepoznat kao turistički raj, dalje ulaganje u planinsku infrastrukturu neophodno je za razvijanje punog potencijala ove regije. Obnova i izgradnja novih staza za planinarenje, kao i poboljšanje saobraćajnih puteva, omogućili bi lakši pristup prirodnim lepotama ove oblasti. Uz to, ulaganje u smanjenje ekološkog otiska turizma, poput korišćenja solarnih panela, sistema za reciklažu i obnovljivih izvora energije, moglo bi doprineti očuvanju ove prirodne baštine. Pored toga, proširenje kapaciteta za smeštaj turista, uključujući smeštajne jedinice u seoskim domaćinstvima, može doprineti rastu turizma u ovoj regiji.

Seoska domaćinstva, koja se već bave organskom proizvodnjom, imaju potencijal da postanu pravi centar za promociju zdravih životnih stilova i autohtonih proizvoda. Zajedno sa turističkim uslugama, ovo može otvoriti vrata za razvoj seoskog turizma. Na Rtnju, turisti mogu uživati u prirodnom okruženju, a u isto vreme naučiti o tradicionalnim zanatima i proizvodnji.

POTREBA ZA SUSTAVNIM ULAGANJIMA U RURALNU INFRASTRUKTURU

Kako bi se omogućio održiv razvoj, važno je da država kontinuirano ulaže u razvoj infrastrukture. To uključuje ne samo poboljšanje puteva, već i ulaganje u energetske sisteme, vodosnabdevanje, kanalizaciju i digitalizaciju. Mnogi ruralni delovi Srbije još uvek nemaju adekvatan pristup internetu, a to stvara smanjenje mogućnosti za obavljanje poslovnih aktivnosti i razvoj malih preduzetništava. Kroz ulaganje u internet infrastrukturu i digitalne tehnologije, seoske zajednice mogu da imaju pristup tržištima na globalnom nivou.

Takođe, ulaganje u obnovljive izvore energije, kao što su solarni paneli i vetroturbine, može doprineti energetskoj efikasnosti, smanjenju troškova i očuvanju životne sredine. Takvi projekti mogu pružiti dugoročne ekonomske koristi, smanjujući zavisnost od fosilnih goriva i smanjujući emisije ugljen-dioksida. Ovaj pristup ne samo da doprinosi održivom razvoju, već omogućava ruralnim zajednicama da postanu energetski nezavisne.

Srbija
Foto: Pexels/Neon Joi

PUT DO BOLJE BUDUĆNOSTI RURALNIH ZAJEDNICA

Ruralne zajednice u Srbiji imaju ogroman potencijal, ali da bi se on u potpunosti ostvario, potrebno je da se u infrastrukturne projekte uloži ozbiljan napor. Saobraćajna povezanost, energetska efikasnost, unapređenje uslova za obrazovanje i zdravstvo, kao i razvoj turizma, ključni su faktori za obezbeđivanje bolje budućnosti. Kontinuirano ulaganje u infrastrukturu može postaviti temelje za održivi razvoj, stvaranje novih radnih mesta i povratak mladih ljudi u ruralna područja. Takvi projekti nisu samo od koristi za lokalnu zajednicu, već mogu imati dugoročne ekonomske i ekološke koristi za celu državu.

Realizaciju projekta „Ruralno blago Srbije: Diverzifikacijom seoske ekonomije do opstanka ruralnih zajednica“ finansiralo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. 

Izvor:
Mirođija
Piše:
Pošaljite komentar