light rain
6°C
26.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1056
usd
112.0199
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

САД И КИНА НЕ СЕДЕ СКРШТЕНИХ РУКУ, НЕИЗВЕСНО ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ ЕВРОПА УСПЕТИ ”За Србију важан раст БДП-у Европској унији, а он износи 0,8 одсто”

24.01.2025. 14:38 14:41
Пише:
Извор:
Дневник/Танјуг
Фото: izvoz/pixabay

БЕОГРАД: Члан Фискалног савета Никола Алтипармаков изјавио је да је, када се гледа глобални привредни раст, за Србију важан раст БДП-а у Европској унији (ЕУ) који износи 0,8 одсто, те да је Немачка у незавидној ситуацији, што, према његовим речима смањује и наше шансе за већи развој.

Као велики проблем српске привреде навео је то што је наш привредни раст у протеклој деценији базиран на страним и великим државним инвестицијама али да се оба ова извора исцрпљују и нагласио да странци дивиденде пласирају ван Србије.

"Страни инвеститори су ту јер много воле профит и временом повлаче дивиденде и остварену зараду. Повукли су већ четири милијарде евра. Ускоро ће дивиденде бити веће од инвестиција и тај извор раста ће потпуно пресушити", рекао је он за РТС.

Додао је да је фискална консолидација погурала државна улагања и да нам је сада потребан квалитет таквих инвестиција а не квантитет.

Фото: Dnevnik.rs

Професорка Економског факултета Универзитета у Београду Јелена Жарковић изнела је мишљење да би стране директне инвестиције у Србији требало да иду у модерније секторе и прерађивачку индустрију, јер већ дуже времена највише страних улагања завршава у грађевинарству, рударству и трговини.

Што се плата тиче, приметила је да када се Србија пореди са централном Европом, ИТ сектор и прерађивачка индустрија много мање доприносе у расту него у тим земљама.

Професор Факултета за економију, финансије и администрацију (ФЕФА) Небојша Савић је истакао  да је потребно побољшати амбијент за улагање домаћег капитала.

"Држава би требало да ради на побољшању пословне климе а потребна нам је већа инвентивност домаћег сектора", рекао је он.

Када је реч о глобалним кретањима у свету и најави америчког председника Доналда Трампа да ће увести царине на робу из Кине и ЕУ и како би то могло утицати на глобалну економију Жарковић је оценила да би нови геополитички догађаји могли да погурају инфлацију, као и високе Трампове царине. 

"Протеривање миграната из САД поскупљује радну снагу, санкције НИС-у извесно поскупљују нафту а најављују се и додатне санкције на руску нафту што би могло да има нове импликације на Србију", упозорила је она.

Указала је на то да би глобални раст ове године требало да буде 2,7 а да је свет пре кризе 2008. године растао за више од 4,0 одсто.

Савић је истакао да су од пандемије раскинути ланци снабедавања а да је концепт хиперглобализације нестао. 

"Произвођачи аутомобила у Немачкој више неће бити вољни да узимају компоненте из Кине већ ће то, рецимо, тражити у Србији", рекао је он.

Оценио је да је ЕУ изгубила трку у инвентивности са САД.

Фото: pixabay.com/industrija

"Европа мора да обезбеди 800 милијарди евра да би пратила САД, ЕУ је изгубила трку у инвентивности. Потребни су таленти, вештачка интелигенција. Чак и ако постигне нешто, САД и Кина не седе скрштених руку. Неизвесно је да ли ће Европа успети. Талентима је потребно време, наредних 10, 15 година. И Џо Бајден је рекао 'Фолксвагену' да изгради фабрику у Америци и неће бити проблема. Инсистира се на реиндустријализацији. Ако се 'аутсорсована' индустрија врати у САД то ће поскупети производе што Трамп жели да компензује царинама", нагласио је Савић.

Жарковић је истакла да је Европа већ одговорила Трампу споразумима са Меркосуром и Мексиком а то је тржиште од 700 милиона становника.

"ЕУ заостаје за САД само у ИТ сектору, у свим другим гранама је једнака са Америком. Кина има свој програм који иде на два колосека. Први је прича о глобализацији, сарадњи, али тај свет се распада. На другом иде све супротно, своје фабричке погоне су већ пребацили у Вијетнам и Мексико после америчких санкција", навела је она.

Извор:
Дневник/Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар