broken clouds
4°C
25.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1056
usd
112.0199
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ШТА СТОЈИ ИЗА ТРАМПОВИХ ПРЕТЊИ ПУТИНУ Ево због чега је амерички председник променио реторику после преузимања мандата

24.01.2025. 13:40 13:54
Пише:
Извор:
Блиц, НИН
s

Нови амерички председник Доналд Трамп дуго се хвалио својим наводно пријатељским односом са Владимиром Путином.

Али у среду, два дана након што је преузео свој други мандат у Овалном кабинету, он је први пут запретио руском лидеру ако одбије да преговара са Украјином. А иза тога, како у својој анализи наводи немачки Ди Велт, стоји значајна промена стратегије у Вашингтону.

Као што је познато, Трамп воли да се хвали да се добро слаже са ауторитарним шефовима држава, а посебно је поносан на наводне блиске односе са Путином. Како редовно истиче, шеф руске државе га „поштује“, а Трамп очигледно жели да се то схвати као доказ сопствене снаге, преноси Јутарњи.

Али сада је нови шеф Беле куће променио и тон и реторику. Први пут је, како пише Велт, принуђен да Москви запрети санкцијама ако шеф Кремља не жели да преговара са Кијевом (од победе Доналда Трампа на новембарским изборима, Путин је више пута сугерисао или јасно ставио до знања да је Москва спремна да преговара са новом америчком администрацијом о Украјини, али никада није речено да су спремни да разговарају са Украјином, што је Кијеву неприхватљиво јер вероватно имплицира да треба да прихвати оно што Трамп и Путин договоре о судбини земља). Ова промена стратегије показује да Трамп почиње да увиђа реалност односа са Москвом, каже Грегор Швунг, дописник Велта из Вашингтона.

с
Фото: youtube prinstcrin/ Global News

Трамп се још док је био у предизборној кампањи залагао за 'једноставно' решење рата у Украјини, који је обећао да ће бити окончан за 24 сата, али не откривајући како - на крају је очигледно схватио да је то немогућа мисија, па је недавно је ревидирао тај рок, рекавши да би мир могао бити постигнут у року од шест месеци.

"У изборној ноћи, позваћу Путина. Онда ћу позвати (украјинског председника Володимира) Зеленског. Рећи ћу им да морају да зауставе рат", рекао је Трамп раније на предизборном скупу у Невади.

Али када Трамп ових дана говори о рату, то одједном звучи потпуно другачије. Од инаугурације у понедељак, он је ескалирао своју оштру реторику према Кремљу, рекавши новинарима у уторак да је Путин у „великој невољи“, да не може да буде задовољан спорим напретком у рату и да треба да се договори, али да „ можда не би.“ како преноси Политико.

Председник Зеленски жели мир, то ми је врло јасно рекао, Али за танго је увек потребно двоје“, рекао је амерички председник у уторак о свом украјинском колеги, коме је раније упућивао отровне стрелице, замеривши му да узима новац за неефикасан наставак борбе и рата.

 „Не знам да ли Путин жели да се договори“

“Већ у понедељак увече, убрзо након своје инаугурације раније тог дана, Трамп је јасно ставио до знања да сумња у спремност Кремља да преговара.

„Не знам да ли Путин жели да се договори. Мислим да ће уништити Русију ако се не договори“, рекао је Трамп. У среду је, према Велту, направио логичан следећи корак.

„Ако ускоро не постигнемо договор, нећу имати другог избора осим да уведем високе нивое намета, царина и санкција на све што Русија продаје Сједињеним Државама“, запретио је Трамп на својој платформи за друштвене мреже Трут соушал, тврдећи да сада је време да се рат оконча.

„Можемо на лакши или тежи начин – а лакши начин је увек бољи“, јасно је рекао.

Укупна вредност увоза руске робе у Сједињене Државе пала је са 30 милијарди долара у 2021. на нешто мање од пет милијарди долара у 2023. од почетка свеопште инвазије Русије на Украјину крајем фебруара 2022. И шта је Трамп сада говори о додатном заоштравању односа према Русији. Швунг оцењује да је то доказ да је Бела кућа вероватно схватила да је Путин тај који у сваком тренутку може да прекине рат – и да ће то учинити само ако се нађе у позицији слабости.

Нови амерички државни секретар Марко Рубио већ је на саслушању у Сенату наговестио да је циљ ослабити Путина.

„Морамо да се уверимо да Украјина има велику моћ“, рекао је он, наводећи санкције Москви као једну могућу меру. У супротном, Кијев би био „на конопцима“ у преговорима. То, сматра аутор, објашњава и зашто се одједном више не говори о Трамповој најави изреченој током предизборне кампање да жели да постигне договор у року од 24 сата – Трамп је схватио да га је ово обећање довело у лошу преговарачку позицију, јер је Владимира Путина учинио одлучујућим актером да ли ће доћи до договора и да ли Трамп може да постигне успех одједном је потпуно у власти Кремља.

Сада је Трамп одлучан да то промени јер очигледно више није вољан да Путину даје оно што руски лидер жели, као што је контрола великих делова Украјине, укључујући обећања о украјинској неутралности. У уторак увече, Трампа су конкретно питали да ли подржава замрзавање рата дуж тренутних борбених линија, нешто о чему се у прошлости навелико расправљало и спекулисало, а што је радио и садашњи потпредседник Џеј Ди Венс. Трамп је, можда упечатљиво, игнорисао питање.

Нова америчка влада такође не жели да дозволи Путину да заувек испуни руски сан о Украјини ван НАТО-а. Последњих година, његов претходник Џо Бајден и одлазећи немачки канцелар Олаф Шолц, заједно са неким другим лидерима европских држава чланица НАТО-а, демонстративно су одбијали да позову Кијев да се придружи војној алијанси, што је заправо, према Швунгу, био преурањени уступак Путину. то у евентуалним преговорима резултира тиме да Украјина остане без чланства, не дајући ништа заузврат.

Марко Рубио је већ на саслушању у Сенату изјавио да тако нешто није у плану нове администрације.

„Неутрална Украјина није крајњи резултат који желимо“, рекао је он. Трампов кандидат за специјалног изасланика за Украјину и Русију Кит Келог наговестио је да би споразум могао бити могућ за 100 дана. Келог је такође одбацио забринутост да ће Трамп смањити подршку Кијеву.

"Он не покушава ништа да да Путину или Русима. Он покушава да спасе Украјину и заштити њен суверенитет", рекао је он, преноси Њузвик. Трамп је, с друге стране, рекао да његова администрација разматра војну помоћ Украјини, али инсистира да Европска унија треба да преузме већу одговорност у подршци Кијеву.

Нелагодност у Кремљу

За Мелинду Харинг из истраживачког центра Атлантског савета, ово је повратак на познату позицију.

"Многи су заборавили да је Трамп Украјинцима испоручио ракете Џавелин (противтенковске) ракете. (бивши председник САД Барак) Обама је то одбио. Увео је и санкције оператерима Северног тока 2", подсетио је Харинг. Упркос његовом ранијем пријатељском односу према Путину, јасно је да он не жели да испадне слаб када је Русија у питању“, закључио је Харинг.

С друге стране, Кијев се нада да ће Трамп прекинути скоро трогодишњи рат и приморати Путина да седне за преговарачки сто.

"Трамп је бизнисмен. Он зна како да изврши притисак“, рекао је Зеленски новинарима у уторак после ватреног говора на Светском економском форуму у Давосу, додајући да је „пун наде“ када је у питању нова америчка администрација.

Најновије Трампове изјаве су вероватно допринеле нелагодности коју многи у елити Кремља осећају због његове непредвидљивости, због чега су реакције на његов реизбор од почетка биле опрезне, како пише Гардијан. Александар Коц, популарни и утицајни проратни дописник прокремаљске Комсомолске правде и војни блогер, рекао је на Телеграму да је Трамп Путину дао ултиматум. "Као што сам раније рекао, боље је припремити се за најгоре. Ускоро ћемо се осврнути на Бајденов мандат са носталгијом, као на лањски снег", написао је он.

С друге стране, заменик руског амбасадора у УН Дмитриј Пољански је опрезно одговорио на Трампове коментаре.

„Не ради се само о окончању рата. Пре свега о решавању корена узрока украјинске кризе. Тако да морамо да видимо шта ’договор‘ значи према разумевању председника Трампа“, додао је он.

Чувени руски политиколог Татјана Становаја, оснивач фирме за политичке анализе Р.Политик, каже да упркос Трамповим напорима да примора Путина на преговоре, руски лидер је изгледа уверен да има ресурсе да преброди рат у Украјини.

„Мировни споразум под руским условима уштедео би значајне ресурсе, али у недостатку таквог споразума, Путин је спреман да се бори колико год је потребно“, написала је она на Иксу. Она је додала да је мало вероватно да ће тренутна економска ситуација у Русији натерати Путина да преговара са Украјином.

„Ако Кремљ закључи да неће бити повољног споразума са Трампом, вероватно ће се фокусирати на продужетак сукоба“, закључила је Становаја.

Извор:
Блиц, НИН
Пише:
Пошаљите коментар
ПУТИН СПРЕМАН, МОСКВА ЧЕКА: Хоће ли Трамп послати сигнал?
putin

ПУТИН СПРЕМАН, МОСКВА ЧЕКА: Хоће ли Трамп послати сигнал?

24.01.2025. 11:49 11:56
КАКО ПРЕЖИВЕТИ ТЕЛЕФОНСКИ ПОЗИВ СА ТРАМПОМ: Урнебесне анегдоте из британске политике!
donald

КАКО ПРЕЖИВЕТИ ТЕЛЕФОНСКИ ПОЗИВ СА ТРАМПОМ: Урнебесне анегдоте из британске политике!

24.01.2025. 11:00 11:03
Свет је ово дуго чекао! ТРАМП ДОНЕО НАРЕДБУ О СКИДАЊУ ТАЈНОСТИ СА ДОСИЈЕА О УБИСТВУ КЕНЕДИЈЕВИХ и МЛК Млађег

Како је и обећао...

трамп

Свет је ово дуго чекао! ТРАМП ДОНЕО НАРЕДБУ О СКИДАЊУ ТАЈНОСТИ СА ДОСИЈЕА О УБИСТВУ КЕНЕДИЈЕВИХ и МЛК Млађег

23.01.2025. 22:18 22:25
ТРАМПОВ ПРВИ ВЕЛИКИ ПОРАЗ: Савезни судија привремено блокирао ОВУ ОДЛУКУ ПРЕДСЕДНИКА САД

ТРАМПОВ ПРВИ ВЕЛИКИ ПОРАЗ: Савезни судија привремено блокирао ОВУ ОДЛУКУ ПРЕДСЕДНИКА САД

Савезни судија је у четвртак привремено блокирао извршну наредбу председника САД Доналда Трампа којом се укида уставом загарантовано право на држављанство по рођењу, без обзира на имиграциони статус родитеља.
23.01.2025. 20:13 20:27