ДОНЕТА ЗАБРАНА О УВОЗУ ОВОГ МЕСА У СРБИЈУ Ево шта је разлог, огласило се Министарство
БЕОГРАД: Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде саопштило је данас да у Србији не постоји ни најмања сумња нити потврђен случај заразне болести слинавке и шапа
Саопштење Министарства је издато након што је, у складу са обавезама пријављивања заразних болести Светској организацији за здравље животиња (WОАХ), Савезна Република Немачка 10. јануара 2025. године обавестила о присуству ове болести у области Бранденбурга, западно од Берлина. Болест је потврђена у популацији водених бивола, од којих су три животиње угинуле.
Слинавка и шап је вирусна и веома заразна болест која погађа папкаре (говеда, свиње, овце, козе и друге), а ретко и друге врсте животиња и људе. Зараза ове болести изазива значајну економску штету, због чега се налази на листи најопаснијих болести Светске организације за здравље животиња. Последњи случај слинавке и шапа у Србији забележен је 1996. године на територији Косова и Метохије.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управа за ветерину активно прати ситуацију у другим земљама и предузима превентивне мере како би се спречило уношење и ширење болести на територији Србије. Управа за ветерину Министарства пољопривреде је 15. јануара 2025. године одржала састанак са стручним тимовима и надлежним институцијама које ће радити на превенцији и одржавању високог нивоа обазривости и спремности за брзу реакцију у случају сумње на ову болест у нашој земљи.
Министарство пољопривреде апелује на све заинтересоване стране да прате упутства надлежних органа и да се строго придржавају прописаних мера ради заштите здравља животиња и спречавања уношења болести у нашу земљу.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, др Александар Мартиновић, донео је Наредбу о мерама за спречавање уношења заразне болести слинавке и шапа (Фоот анд моутх дисеасе) у Србију. Наредба, која је објављена у Службеном гласнику Републике Србије 21. јануара 2025. године, ступила је на снагу данас, саопштено је за "Блиц Бизнис" из министарства.
Овом Наредбом забрањује се увоз и транзит пошиљака пореклом из земаља у којима постоји сумња или је потврђена ова болест. Забрана обухвата: жива домаћа говеда, свиње, овце, козе, остале домаће и дивље папкари, месо и производе од меса, млеко и млечне производе, друге производе животињског порекла за људску исхрану, дубоко замрзнуто семе и ембрионе коза, споредне производе животињског порекла, биолошки материјал, као и превозна средства за транспорт живих животиња.
Министарство напомиње да ће ове мере бити прилагођене на основу анализе ризика и праћења ширења болести, те могу бити проширене, смањене или укинуте.
(Телеграф Бизнис)