ЗА РОДЕ ПОСТАВЉЕНО 900 НОВИХ ГНЕЗДА У СКЛОПУ МОДЕРНИЗАЦИЈЕ ЕД МРЕЖЕ На пролеће ће моћи БЕЗБЕДНО ДА ПОДИЖУ СВОЈЕ МЛАДЕ
Чак 900 парова рода добиће сигурна гнезда на бандерама у оквиру еколошког пројекта Електродистрибуције Србије, у сарадњи с Друштвом за заштиту и проучавање птица Србије.
По речима вође пројекта и директора Центра за ИМС, БЗ и контролисање мерила електричне енергије у ЕДС Владимира Миленовића, у току је један од највећих инвестиционих циклуса у модернизацију електродистрибутивне мреже у Србији, у оквиру којег је успешно реализован велики број пројеката.
- Највећи део су улагања у реконструкцију постојећих трафостаница, изградњу нових, као и увођење најмодернијих технологија јер су то кључни фактори за стабилан и поуздан електроенергетски систем – рекао је Миленовић. - Поред основних инвестиција, издвојили смо средства и за еколошке пројекте којима чувамо животну средину и биодиверзитет Србије за будуће генерације.
Највише воле Нови Сад
Пре постављања платформи, урађена је студија и мапирана су гнезда рода. Показало се да их је највише и да су најгушће лоцирана на северу Војводине, а прате и ток Дунава, Тисе, Саве па све до Јужне Мораве.
Највише гнезда забележено ја на територији Града Новог Сада и то 49. По броју активних гнезда следе Арадац и Ковиљ са 36, Чента 34, Сакуле 32, Перлез 31, Уздин и Идвор 26, Доње Међурово (код Ниша) и Ботош по 25 и Орловат 22. У банатском Тарашу, које је 2015. године имало 47 гнезда и због тога било Европско село рода, сада има 29 гнезда, а узроци за то се могу тражити у промени околног станишта и страдању рода од последица струјног удара.
Прошле године ДЗППС је успешно обавио попис белих рода, а забележено је рекордних 1.927 гнезда, од којих је највећи број на електричним стубовима. У Војводини има 1.137 гнезда, а јужно од Саве и Дунава 790. Од укупног броја, активно је било 1.597 гнезда, у којима је било 4.378 младунаца.
- Да би роде безбедно одгајиле своје младунце, ЕДС ће поставити 900 платформи на стубовима електродистрибутивне мреже. Верујемо да ће сигурне платформе на локацијама где су гнезда допринети да се повећа број рода у наредном попису – рекао је Миленовић.
Пописано је рекордних 1.927 гнезда, од којих је највећи број на електричним стубовима
Гнезда ће бити измештена и платформе постављене у периоду од септембра до марта, када беле роде неће бити ту, а изузетно је важно да се платформа постави, ако је могуће, на исти стуб на коме је било гнездо јер се роде враћају и обнављају гнезда увек на истим стубовима.
- Да би роде прихватиле ново гнездо, започнемо га тако што на конструкцију безбедне платформе поставимо неколико свежњева гранчица. Када се врате, роде га доврше и положе јаја у гнездо. Савет смо добили од орнитолога јер роде не прихватају ново гнездо ако га направимо до краја – рекли су чланови екипа на терену.
Д. Млађеновић