АКО ДЕТЕ ПРАВИ ОВЕ ПОКРЕТЕ, ПОТРАЖИТЕ ПОМОЋ ПСИХОЛОГА Ови знаци могу да укажу НА АУТИЗАМ
Аутизам је неуроразвојни поремећај и представља разлику у начину функционисања мозга вашег детета, што утиче на њихов начин повезивања са околним светом. Ова разлика је урођена и није повезана са вашим начином родитељства, исхраном, вакцинама нити било чим што је ваше дете доживело након рођења.
Рани знаци аутизма укључују ограничен контакт очима и невербалну комуникацију, као и понављајуће покрете или говор.
Бихевиоралне терапије и друга подршка могу помоћи деци (и одраслима) са аутизмом да се носе са изазовима, пише Cleveland Clinic.
Шта је „стиминг“?
Психолошкиња Ким Сејџ поделила је на свом ТикТок профилу разне врсте „стиминга“ – скупа самостимулативних радњи које обично подразумевају репетитивне покрете или звуке, а које особе са аутизмом могу изводити.
NHS (Национална здравствена служба Уједињеног Краљевства) наводи да је „стиминг“ врста понављајућег понашања. Уобичајени облици таквог понашања укључују: љуљање, скакање, окретање, ударање главом.
- Скоро сви људи то раде, али то не значи да сте аутистични. Међутим, код особа с аутизмом, самостимулативне радње могу бити врло умирујуће и прилично уобичајене - објаснила је др Сејџ.
Осам уобичајених облика „стиминга“су играње косом, играње накитом, окретање ћебета, тапкање ногама, специфично махање рукама (као да се радује или је узбуђено), грицкање ноктију/чишћење коже, прављење звукова (не брбљање, то је начин на који се дете припрема за говор имитацијом, већ ритмично прављење звукова без смисла), понављање плесова, песама, стихова, популарних звукова.
Када „стиминг“ представља опасност?
Cleveland Clinic наводи да, иако „стиминг“ може изгледати необично другима, обично је безопасан и представља другачији начин обраде информација. Не би требало да покушавате да га зауставите ако не изазива штету вама или вашем детету. У већини случајева интервенција није потребна.
- Понекад људи који се упуштају у изузетно високе стопе 'стиминга' имају проблема са пажњом или концентрацијом на било шта друго. То такође може узроковати да постану несвесни опасних ситуација око себе (нпр. прометна улица или тешка механизација) или да се повреде (попут ударања главом) - објаснила је аналитичарка понашања Лаура Хоук.
Ако сте родитељ детета које изводи „стиминг“, Хоук предлаже:
- Препоручујемо коришћење општег скупа питања како бисте проценили да ли је интервенција потребна. Запитајте се: Да ли је ово понашање штетно за њих? Да ли ово понашање погађа друге око њих? Излаже ли их ово понашање опасности? Да ли ово понашање утиче на њихову способност учења? Да ли ово понашање омета или утиче на способности других људи?
Не заборавите: аутизам је спектар, може имати различите нијансе и тежину, и већина људи с аутизмом има нормалан друштвени живот и постигнућа. Ипак, ако сумњате у развојну дисфазију вашег детета, обратите се психологу. Они имају алате којима могу да утврде да ли ваше дете има аутизам или се просто развија неким својим ритмом.
И. Р.