light snow
-2°C
15.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1442
usd
114.2982
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

"ИМАЛИ СМО ДИВНО БАДЊЕ ВЕЧЕ, А СУТРАДАН САМ ПОМИСЛИЛА ДА ЋЕ КУЋА ДА СЕ СРУШИ" Исповест Српкиња у Лос Анђелесу које су преживеле пожаре: "Данас смо тек видели сунце"

13.01.2025. 09:43 10:26
Пише:
Извор:
Глас Америке/Блиц
Pozar
Фото: AP Photo/Mark J. Terrill/Tanjug

Метеоролози упозоравају да би снажни ветрови који су прошле недеље разбуктали пожаре око Лос Анђелеса могли да се опет појачају ове недеље, док ватрогасци покушавају да обуздају пламен на што више места, у центру овог ватреног пакла нашла су се и две Српкиње.

Би-Би-Си преноси наводе америчких званичника да након релативно мирног викенда, озлоглашени снажни и суви ветрови Санта Ане добију опет на снази и да до среде дувају брзином до око 100 километара на час.

Из форензичке службе округа Лос Анђелес синоћ је саопштено да је, према последњим подацима, у пожарима страдало 24 људи, а најмање 16 особа се воде као нестале.

Сервис Гласа Америке на српском језику наводи да ватрогасци у Лос Анђелесу напредују у борби са шумским пожарима који горе од 7. јануара и за које Гевин Њусом, гувернер Калифорније, каже да су највећа природна катастрофа у историји те савезне државе.

Наводи се да су два пожара су угашена, али се наставља борба са још четири.

Оштећено је или уништено више од 10.000 грађевина, више од 150.000 људи је до сада евакуисано, а међу погођенима су и бројни Американци српског порекла.

Највећи од пожара, који је захватио насеље Пацифик Палисејдс, шири се ка истоку.

"Сви укључени у борбу против пожара"

Селена Аризановић, музичка директорка куће "Фокс ентертејнмент" живи у насељу Лејк Балбоа.

Док говори за Глас Америке, стојећи на улици неколико блокова од своје куће, показује дим на брду Сан Винсенте.

- Ово што видимо иза мене је пожар Пацифик Палисејдс, или ватра која долази са океана. Дим се види на самом врху планине Сан Винсенте. Ако би ватра прешла преко тог врха, ушла би у део Лос Анђелеса звани "Долина", који је као тепсија окружен планинским венцима са свих страна, који су пуни растиња и зеленила што поспешује ватру. Ватрогасци, национална гарда, сви укључени у борбу против пожара чине све да спрече да се ватра спусти у долину - казала је Аризановић.

Селена за сада још није добила позив за евакуацију, али је спремна.

- У комплетном смо стању приправности, од одеће, обуће, лекова, важне папирологије, компјутера, све је спаковано у кола, мог пса, његових ствари, све је спремно само да се крене уколико је то потребно. За сада смо неке три миље одатле па нисмо још у зони евакуације - рекла је она.

Селена каже да је размишљала да ли да крене и без позива власти.

- Али, мислила сам, толико је људи остало без кућа, толико је њих морало да се измести па је боље да се остане код куће док то не постане обавеза и да се ослободи место и простор и путеви за људе који у овом тренутку стварно морају да се евакуишу - навела је Аризановић.

Евакуација се, међутим, одвијала споро и у неким деловима града је био потпуни застој због броја аутомобила на путевима, прича за Глас Америке Љиљана Лукић, флаутисткиња и професорка музике, која живи у Глендејлу, у северном делу Лос Анђелеса.

"Били смо спремни да бежимо где год"

Њено насеље је добило обавештење да треба да се евакуише, али они то још нису учинили.

- Ми смо спаковали буквално пасоше, мачке и инструменте пошто смо обоје, муж и ја музичари, оно најосновније и били смо спремни да бежимо где год, међутим одлучили смо ипак да останемо зато што сам изашла на улицу да видим и све је било као паркинг, ауто до аута, и онда у чему је поента да седимо у колима и нервирамо се, седели смо у кући, мислећи - ако будемо видели ватру ићи ћемо... пешке ако треба - казала је она.

Лукићи, као и остали становници Лос Анђелеса, ослањају се на апликације које у реалном времену преносе кретање пожара, као што је Воч дјути (Wатцх Дутy).

Селена Аризановић има тачан план где иде у у случају евакуације.

- Врло сам срећна што су ме многи људи позвали, рекли да је њихова кућа отворена за мене и моју породицу, моју мајку, и пса, то су врло битне ствари у овом тренутку. Важно је да знаш како да стигнеш од тачке А до тачке Б, наравно све може да се промени оног тренутка када се права ситуација дешава, али имам испланирану путању, све је већ спаковано, имамо воду, храну, све што нам треба за прво време - рекла је она.

"Почели су да дивљају невероватни ветрови какве нисам осетила никада"
Распламсавању пожара доприносе ветрови Санта Ана, суви, снажни ветрови који дувају са планина ка обали Јужне Калифорније, и појављују се у просеку десет пута годишње, обично у периоду од јесени до јануара.

- У понедељак смо увече ишли у цркву, имали дивно Бадње вече и све је почело нормално, међутим поподне су почели да дивљају невероватни ветрови, какве нисам осетила никада, а овде живим 30 и нешто година. Ветрови су били тако јаки да смо мислили да ће кућа да се сруши - прича Љиљана Лукић.

ЛИ Аризановић каже да су "пре него што су ватре почеле, у овом крају имали невероватан ветар који је носио све пред собом".

- Већ тада су почели проблеми са несташицама струје, падањем дрвећа, гореле су трафо станице и када је дошао уторак ми смо већ били у проблему, бар овде где се ја налазим. Нико није мислио да ће тај део града који је поред највећег океана на свету бити у највећем проблему, али тако се десило, то је природа и шта да се ради - наводи Селена Аризановић.

Разарања широм Лос Анђелеса

Иако је у току распуст за студенте, Љиљана Лукић и њен супруг су своју ћерку вратили на кампус Универизтета Нортриџ, где студира и где је ситуација безбеднија.

Љиљана каже да лично познаје више од 15 породица којима су куће изгореле.

- Све стравично изгледа. Не може да се дише, данас је први дан да смо видели сунце које није било црвено или црно пошто је пепео свуда по колима, око куће, иако смо десетак километара од жаришта. Педесеторо деце из средње школе моје ћерке су изгубили све, све куће су отишле… Лос Анђелес никада неће бити оно што је некад био - рекла је она.

Селена Аризановић такође лично познаје више од десет људи који су остали без својих кућа.

- Део града који је страшно настрадао је Пацифик Палисејдс, то јесте дом многих славних личности, али дом је дом, изгубљена сећања су изгубљена, и јесте, ствари ће поново да се изграде, али у овом тренутку за најмање десетак људи које познајем ситуација је веома тешка - навела је она.

Погођени сви, од богатих до бескућника

У медијском праћењу пожара у Калифорнији, много пажње привукле су судбине познатих личност, претежно холивудских звезда, које су морале да се евакуишу, или којима су куће изгореле.

Саговорнице Гласа Америке, међутим, истичу да су пожарима погођени сви слојеви Лос Анђелеса.

- Богаташа има свуда, сиромашних има свуда, Калифорнија је разноврсна у том смислу. Пацифик Палисејдс је место где можда има највише имућних људи. Али крај у којем ја радим - не знам да ли ћу имати где да се вратим. Музичка школа у којој радим још стоји, али много ученика је изгубило куће, као и једна професорка виолине. Видећемо како ће то да утиче на нас. Овде у Алтадени, Пасадени живе обични људи из средње класе. То уопште не би требало да ико спомиње као неки фактор у причи. Људи су изгубили све и то је страшно - каже Љиљана Лукић.

Она додаје да се на улицама могу видети и многе дивље животиње које су у Лос Анђелесу заштићене законом, које такође беже од пожара, траже воду и место да се сакрију.

Реаговање власти

Градоначелница Лос Анђелеса Карен Бас критикована је због тога што је смањила буџет ватрогасне службе Лос Анђелеса иако је цео регион склон шумским пожарима.

Los
Фото: AP Photo/Noah Berger/Tanjug

Неки од водених хидраната нису имали воде.

Гувернер Калифорније Гевин Њусом такође је критикован због неприпремљености на катастрофу.

Селена и Љиља сматрају да је потребно да се пропусти истраже, али да је спасавање живота и имовине сада апсолутни приоритет.

- Ово је огроман град и разни делови града имају различите проблеме тако у оваквим ситуацијама све оно најбоље и најгоре излази на површину. Додуше никада није било оволико пожара истовремено, никада толико људи у проблему, сви су у овом тренутку на испиту, од људи на дну хијерархије до њеног врха. Видећемо на крају шта ће бити, ко ће моћи да преузме одговорност, у овом тренутку само је битно да се сачувају животи, сачува шта се сачувати може и да се иде даље - прича Селена Аризановић.

Љиља Лукић каже да су "чули приче да није било воде зато што су је сви кориситли у исто време, или зато што наш гувернер није сачувао довољно воде".

- Увек постоји "шта би било кад би било", мислим да сад није моменат да се упиру прсти, али дефинитивно треба да се истражи и нешто промени - сматра она.

Солидарност

Упркос апокалиптичним сценама које гледају у свом граду, један од основних утисака за Селену и Љиљану су примери људске солидарности.

- Причала сам са младом пријатељицом која од јутрос волонтира и прави сендвиче и буритосе за вагрогасце и носи на врх брда, јер њој је битно да неко после целе ноћи неуморног рада има место где може да зграби сендвич, попије воду, освежи се и настави даље. Када си у проблему, све се лакше подноси када ниси сам и можеш да се окренеш и помогнеш другим људима, или у саосећању или дељењу информација. Важно је да се осетиш корисним. Много људске солидарности видимо на све стране - каже Аризановић.

О солидарности прича и Љиљана Лукић.

- У среду и четвртак моја ћерка и ја смо селе у кола и отишле да помогнемо да се евакуише 80 мачака из неког прихватилишта јер само тако кад помажеш другима можеш пре свега да заборавиш на свој бол и дефинитивно помогнеш некоме - рекла је она.

"Сви помажу једни другима"

Los
Фото: AP Photo/Ethan Swope/Tanjug

Међутим, дан касније им је речено да њихова помоћ тренутно није потребна, јер има више него довољно волонтера и донација.

- Ја сам одушевљена, колико год да изгледа да се удаљавамо једни од других и да немамо времена, ових пар дана док смо ишли да волонтирамо и донирамо видела сам овај град који јесте стао руку под руку и заиста сви помажу једни другима, невероватан је одзив - наводи Љиљана.

У ситуацији која је и даље веома драматична, саговорнице Гласа Америке кажу да покушавају да ментално обраде све што се догодило и сачувају прибраност.

- Најпотресније је што сам прошла колима кроз један део града који познајем и туда идем стално на посао и не могу да га препознам пошто нема више ниједне зграде. И уопште сама идеја да су неки људи изгубили све, цео живот, све успомене. Али покушавамо да не размишљам о томе. Не бојим се и само гледам напред - закључује Љиљана Лукић.

Извор:
Глас Америке/Блиц
Пише:
Пошаљите коментар