НИТ ОРАЛА НИТ КОПАЛА Жена 60 година није проверавала заборављени банковни рачун- Имало је шта и да је дочека
Алисон је како су године пролазиле потпуно заборавила на свој рачун у банци.
Керол Алисон (76) из Шкотске током детињства сваке недеље на банковни рачун уплаћивала је свој џепарац и успела је укупно да сакупи 2,5 фунте. После 60 година, током сређивања куће, пронашла је стару банковну књижицу и с њом отишла у банку.
Керол Алисон је детињство провела у Манили на Филипинима, али је често посећивала баку која је живела у Единбургу. Када је имала шест година, бака ју је одвела у банку, отворила јој рачун и показала како може да чува новац, пише ББЦ.
Алисон је затим сваке недеље остављала свој џепарац у шилинзима. У то време у Великој Британији користили су се фунте, шилинзи и пенији. Једна фунта била је подељена на 20 шилинга, а један шилинг на 12 пенија. Алисон је како су године пролазиле потпуно заборавила на свој рачун у банци.
Међутим, њена бака је пре смрти пронашла њену банковну књижицу и вратила јој је. Ипак, Алисон је поново заборавила на њу и пронашла је тек много година касније, док је сређивала кућу. Из радозналости однела је књижицу у банку, где је открила да је износ на рачуну значајно порастао. Положених 2,5 фунте сада је вредело 250 фунти (око 300 евра).
"Била сам пресрећна и потајно захвална баки када су ми у банци рекли да на рачуну имам 250 фунти. Питала – да ли је ово могуће. Како?", рекла је Алисон. "Рекли су ми да су камате расле свих тих година."
Алисон: Проверите своје рачуне
76-годишњакиња је након овог открића позвала све да провере своје старе банковне рачуне. Уколико су рачуни у Уједињеном Краљевству неактивни 15 година, банке новац пребацују у Фонд за поврат (РФЛ), одакле власници и даље могу да повуку свој новац. Фонд је до сада прикупио више од 1,4 милијарде фунти (1,7 милијарди евра), а власници су повукли тек нешто мање од десетине.
РФЛ је невладина организација основана 2011. године, а у њу је укључено више од 30 банака и грађевинских друштава у Уједињеном Краљевству. Извршни директор Адријан Смит изјавио је да део новца донирају хуманитарним организацијама које се баве децом, финансијском инклузијом и друштвеним улагањима.
"Водимо рачуна о новцу који дајемо у добротворне сврхе, али морамо увек имати довољно средстава за исплату потраживања", рекао је Смит. "Важно је да људи знају да њихов новац није изгубљен и да га увек могу повратити."