”МИ СМО ИЗМЕЂУ СВЕТСКИХ ПОРЕДАКА” Драматично упозорење ЕКОНОМИСТА: Свет се налази на критичној раскрсници!
ДАВОС: Свет се налази на критичној ракрсници између светских поредака и пред бројним изазовима, а сарадња представља једини пут напред, наводи се у Глобалном барометру за 2025. Светског економског форума (СЕФ) који је објављен уочи предстојећег окупљања представника светске пословне и политичке елите у елитном швајцарском зимовалишту.
"Може се рећи да су три деценије појачане сарадње коју смо видели након Хладног рата дефинитивно окончане. Ми смо између светских поредака. Имали смо један светски поредак после Хладног рата који је унапредио и подстакао сарадњу. А сада заправо не знамо шта је нови светски поредак", изјавио је председник Светског економског форума Берге Бренде.
Он је упозорио да би текућа дезинтеграција у глобалној сарадњи и трговини могла да доведе до пада глобалног БДП за седам до осам одсто.
Према његовим речима, ове године се очекује економски раст од око 3,1 одсто, као и пораст трговине за више од три одсто, што је у оба случаја знатно спорији раст него у прошлости.
"Можда нема великих помака у мултилатералним споразумима, али пред празнике смо видели да су се Меркосур и ЕУ окупили и договорили трговински споразум. А ако погледате ЕУ и Меркосур, то је више, то је близу 30 одсто глобалног БДП", истакао је Бренде.
У свету је расељено рекордних 122 милиона људи, број сукоба је већи него у прошлости, а бројке показују да је број смртних случајева у сукобима порастао на највиши ниво у последњих 30 година.
Како се наводи у одвојеном извештају о будућности запослења, Светски економски форум истиче да ће се тржиште рада знатно променити у будућности.
"Технолошке промене, геоекономска фрагментација, економска неизвесност, демографске промене и зелена транзиција – појединачно и комбиновано – су међу главним покретачима за које се очекује да ће се обликовати трансформисати глобално тржиште рада до 2030. године", истиче се у извештају.
Како се наводи, старење популације у развијенијем делу света ће подстаћи потребу за здравственим радницима, док ће земљама које се тек развијају бити неопходно још више учитеља, средњошколских наставника и универзитетских професора.
"Отварање и гашење радних места услед структурних трансформација тржишта рада имаће утицаја на 22 одсто данашњих укупних радних позиција широм света. Очекује се да ће ове трансформације довести до отварања 170 милиона радних места, што је еквивалентно 14 одсто данашње запослености. Са друге стране, овај раст пратиће измештање или затварање око 92 милиона радних места или осам одсто од укупне запослености", додаје се у Глобалном барометру за 2025.
У свету ће расти потражња за пословима у земљорадњи, на фармама, као и у сектору доставе, грађевинарства и прехрамбене индустрије, као и за стручњацима за податке, машинско учење и ваштачку интелигенцију, док ће истовремено бити све мање позиција за службенике, благајнике, банкарске раднике и графичке дизајнере, објављено је на веб страници Светског економског форума.