”MI SMO IZMEĐU SVETSKIH POREDAKA” Dramatično upozorenje EKONOMISTA: Svet se nalazi na kritičnoj raskrsnici!
DAVOS: Svet se nalazi na kritičnoj rakrsnici između svetskih poredaka i pred brojnim izazovima, a saradnja predstavlja jedini put napred, navodi se u Globalnom barometru za 2025. Svetskog ekonomskog foruma (SEF) koji je objavljen uoči predstojećeg okupljanja predstavnika svetske poslovne i političke elite u elitnom švajcarskom zimovalištu.
"Može se reći da su tri decenije pojačane saradnje koju smo videli nakon Hladnog rata definitivno okončane. Mi smo između svetskih poredaka. Imali smo jedan svetski poredak posle Hladnog rata koji je unapredio i podstakao saradnju. A sada zapravo ne znamo šta je novi svetski poredak", izjavio je predsednik Svetskog ekonomskog foruma Berge Brende.
On je upozorio da bi tekuća dezintegracija u globalnoj saradnji i trgovini mogla da dovede do pada globalnog BDP za sedam do osam odsto.
Prema njegovim rečima, ove godine se očekuje ekonomski rast od oko 3,1 odsto, kao i porast trgovine za više od tri odsto, što je u oba slučaja znatno sporiji rast nego u prošlosti.
"Možda nema velikih pomaka u multilateralnim sporazumima, ali pred praznike smo videli da su se Merkosur i EU okupili i dogovorili trgovinski sporazum. A ako pogledate EU i Merkosur, to je više, to je blizu 30 odsto globalnog BDP", istakao je Brende.
U svetu je raseljeno rekordnih 122 miliona ljudi, broj sukoba je veći nego u prošlosti, a brojke pokazuju da je broj smrtnih slučajeva u sukobima porastao na najviši nivo u poslednjih 30 godina.
Kako se navodi u odvojenom izveštaju o budućnosti zaposlenja, Svetski ekonomski forum ističe da će se tržište rada znatno promeniti u budućnosti.
"Tehnološke promene, geoekonomska fragmentacija, ekonomska neizvesnost, demografske promene i zelena tranzicija – pojedinačno i kombinovano – su među glavnim pokretačima za koje se očekuje da će se oblikovati transformisati globalno tržište rada do 2030. godine", ističe se u izveštaju.
Kako se navodi, starenje populacije u razvijenijem delu sveta će podstaći potrebu za zdravstvenim radnicima, dok će zemljama koje se tek razvijaju biti neophodno još više učitelja, srednjoškolskih nastavnika i univerzitetskih profesora.
"Otvaranje i gašenje radnih mesta usled strukturnih transformacija tržišta rada imaće uticaja na 22 odsto današnjih ukupnih radnih pozicija širom sveta. Očekuje se da će ove transformacije dovesti do otvaranja 170 miliona radnih mesta, što je ekvivalentno 14 odsto današnje zaposlenosti. Sa druge strane, ovaj rast pratiće izmeštanje ili zatvaranje oko 92 miliona radnih mesta ili osam odsto od ukupne zaposlenosti", dodaje se u Globalnom barometru za 2025.
U svetu će rasti potražnja za poslovima u zemljoradnji, na farmama, kao i u sektoru dostave, građevinarstva i prehrambene industrije, kao i za stručnjacima za podatke, mašinsko učenje i vaštačku inteligenciju, dok će istovremeno biti sve manje pozicija za službenike, blagajnike, bankarske radnike i grafičke dizajnere, objavljeno je na veb stranici Svetskog ekonomskog foruma.