light rain
12°C
09.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1055
usd
113.6616
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДЕТАЉНО О ВИРУСУ КОЈИ ХАРА КИНОМ Колико је опасан и кога највише погађа; Прети ли нам НОВА ПАНДЕМИЈА

08.01.2025. 09:23 09:32
Пише:
Извор:
Дневник, Курир
корона
Фото: Pixabay.com

У Кини расте број оболелих од ХМПВ, стручњаци кажу да је ризик од нове пандемије веома низак

Пет година након коронавируса, у Кини расте број случајева болести налик грипу.

О чему се заправо ради, какав вирус је у питању и да ли има места за панику?

Реч је о вирусу Хумани метапнеумовирус или ХМПВ.

Број случајева ХМПВ расте на северу Кине, али стручњаци тврде да је ризик од нове пандемије налик Ковид-19 веома низак.

Шта је метапнеумовирус (ХМПВ)?

ХМПВ је респираторна болест која изазива симптоме сличне грипу или прехлади, али може повећати ризик од озбиљнијих компликација, као што су бронхитис или упала плућа, посебно код старијих особа, мале деце и људи са ослабљеним имунолошким системом, пише Гардијан, преноси Нова.

Ова болест припада истој породици као респираторни синцицијални вирус (РСВ) и позната је од 2001. године, када је први пут идентификована у Холандији. Епидемије ХМПВ су обично чешће током хладнијих сезона.

Зашто се ХМПВ помиње последњих дана?

Према локалним властима, број случајева ХМПВ расте на северу Кине, посебно међу децом. Кинески Центар за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) упозорио је грађане да буду опрезни и придржавају се правила хигијене, али је одбацио тврдње са интернета о преоптерећеним болницама и опасности од нове пандемије налик ковид 19.

„Респираторне инфекције обично достижу врхунац током зиме. Ове болести делују мање озбиљно и шире се у мањем обиму у поређењу са претходним годинама“, изјавила је у петак портпаролка кинеског Министарства спољних послова Мао Нинг.

Стручњаци сматрају да привидни пораст броја случајева може делимично бити последица напретка у технологији, што омогућава лакшу детекцију и идентификацију ХМПВ.

„Мислим да смо сада опрезнији у вези са избијањем епидемија“, рекла је др Жаклин Стивенс, предавач на Флиндерс универзитету у Аустралији. „Људи су постали хиперопрезни, а назив ‘хумани метапнеумовирус’ звучи прилично застрашујуће.“

Колико је ХМПВ опасан?

Симптоми ХМПВ су слични прехлади или грипу и често се сврставају у категорију „уобичајене прехладе“, објашњава др Стивенс.

За разлику од болести попут короне или грипа, ХМПВ није болест која мора да се пријави здравственим властима.

„Постоји низ других вируса који нису пријављиви, јер су врло чести и погађају многе људе. Они нас могу оборити с ногу на неколико дана, али уз одмор и опоравак, већина се брзо враћа у нормалу“, рекла је Стивенс.

вирус
Фото: Pixabay.com

Које групе су најризичније?

ХМПВ може довести до озбиљнијих болести, попут бронхитиса и упале плућа, код старијих врло мале деце и људи са ослабљеним имунитетом.

„Овај вирус свакако може и изазива озбиљне болести, због чега је важно да људи знају да постоји“, изјавио је професор Пол Грифин, директор за инфективне болести у Матер здравственим службама у Бризбејну.

Међутим, тренутно нема вакцина ни специфичних антивирусних лекова за ХМПВ, иако су вакцине у развоју. „Једини начин да се боримо против њега јесте да едукујемо људе и смањимо пренос“, додао је Грифин.

Има ли разлога за бригу?

Како преноси Курир, ХМПВ није попут Ковид-19 јер постоји већ деценијама, што значи да је светска популација развила одређени ниво имунитета од претходних инфекција, истичу стручњаци.

За разлику од Ковид-19, који је био потпуно нова болест за људски имуни систем, ХМПВ није у стању да изазове пандемију сличних размера.

„Не мислим да треба да будемо забринути због пандемије овог вируса, али пораст броја случајева и његов утицај јесу значајни“, рекао је Грифин. „Из пандемије Covid-19 можемо научити како смањити ширење, нарочито с обзиром на то да немамо вакцине ни антивирусне лекове за ХМПВ“.

Извор:
Дневник, Курир
Пише:
Пошаљите коментар