КОГА ДЕЦА ВИШЕ ВОЛЕ Баку са ОЧЕВЕ ИЛИ МАЈЧИНЕ СТРАНЕ
Деца добијају много позитивних ствари од својих бака и дека. Међутим, наука открива да бака по мајци треба да има већу, важнију улогу од баке по оцу.
Деца по правилу немају исту блискост и повезаност са свим бакама и декама. Студија спроведена на Универзитету у Мичигену показује да су деца често емоционално ближа бакама по мајци, проводе више времена са њима и добијају више пажње и ресурса него баке по оцу.
Уобичајени редослед популарности за дете је овај – бака по мајци, деда по мајци, бака по оцу, деда по оцу. Изузеци се, наравно, дешавају. Неки сматрају да је ова разлика последица односа родитеља и баке, као и тога ко се брине о детету. Други верују да ће однос између жене и њене свекрве – дететове баке по оцу – увек бити компликован, што заузврат може да омета везу баке и деде са њиховим унуцима.
Ако нема блискости између свекрве и снахе, велика је вероватноћа да ће дете имати мање блискости и са баком, са којом његова мајка није блиска. Наравно, студије су откриле многе друге факторе који такође утичу на блискост и однос са баком и дедом. Географска близина је такође важна, а фактори утицаја могу бити радни статус баке и деке, здравље, економска ситуација и личност.
Још једна варијабла која утиче на односе са бакама и декама је број унучади које бака и дека имају. Баке и деке који имају много унучади вероватно неће моћи да посвете довољно времена сваком од њих и да се посвете подједнако свим унуцима. Наклоност према бакама и декама по мајци почиње рано, јер се баке по мајци чешће позивају у порођајну собу.
Такође, већа је вероватноћа да ће бака по мајци помоћи након рођења детета, што ће олакшати рану везу са унуком. Баке и деке који се вежу за своје унуке у врло раном добу вероватније ће касније бити позвани да брину о детету и да буду укључени у све друге активности које се тичу унука. Стога ће блискост и повезаност међу њима бити вреднија и ојачана.
(krstarica.com)