Подаци који шокирају! ШЕСТ МИЛИЈАРДИ КОРИСНИКА И 100 МИЛИЈАРДИ ПОРУКА ДНЕВНО Растући број становника угрожава ресурсе и будућност Земље
Према подацима са светски познатог сајта који „уживо“ броји неке од најзначајнијих статистичких података, у нову 2025 годину смо ушли са 8,195 милијарди становника на нашој планети што је за око 70 милиона људи више него у јануару 2024, а само у периоду од писања овог текста (петак увече) па до тренутка када се овај текст нађе пред читаоцима, глобално становништво се увећало за један Нови Сад.
Највећи „бум“ популације већ годинама се бележи у Африци, док се такође наставља тренд депопулације на европском континенту где управо у негативном смислу предњачи Балкан и Источна Европа који се интензивно празне услед негативног природног прираштаја али и масовног исељавања са тог подручја.
Са таквим, константним повећањем броја људи на планети логично је да расту и сви остали параметри везани за потрошњу ресурса, упркос свим упозорењима научника широм света који кажу да смо већ јако близу да исцрпимо последње снаге наше планете.
Иако су подаци о потрошњи нафте у свету, већ деценијама врло познати и прецизни, они и даље звуче невероватно. Наиме, упркос свим покушајима да се смањи употреба фосилних горива, потрошња нафте, гаса и осталих деривата је током 2024.године порасла за око 3 одсто, а сваког дана из земљине утробе се испумпа око милијарду литара сирове нафте и тај тренд је настављен и у првим данима 2025. Последње процене, пројектоване на основу потрошње током прошле године, говоре да ће тим темпом резерве нафте бити исцрпљене за 37 година. Када је у питању природни гас, по тренутној потрошњи, резерве се процењују на око 150 година, али обзиром на његова потрошња расте брже него потрошња нафте, процена од 150 година се сматра врло оптимистичном.
Само у прва четири дана 2025. године потрошили смо око 45 милијарди литара воде. Од тога за наводњавање је утрошено око 70 одсто тог износа, индустрија је „прогутала“ 20 одсто док је преосталих 10 потрошња становништва. Са друге стране, тренутно око 800 милиона људи нема приступ здравој пијаћој води.
У овом тренутку више од шест милијарди људи користи интернета дневно се шаље преко 100 милијарди електронских порука. Од почетка 2025. већ је продато 12 милиона мобилних телефона
Прилично невероватно звуче и подаци о производњи и потрошњи када су у питању тзв. нове технологије. Од почетка ове године већ је продато око четири милиона рачунара, док је продаја мобилних телефона у истом периоду четири пута већа (око 12 милиона). У овом тренутку више од 6 милијарди људи користи интернет, а дневно се шаље преко 100 милијарди електронских порука. У односу на претходно наведене податке скоро поражавајуће звучи да се дневно објави само 6 хиљада нових књига (укључујући реиздања), док је сваких 24 сата у оптицају око 300 милиона примерака дневних новина широм света.
Подаци о здрављу глобалног становништва такође су врло забрињавајући. Широм планете се сваки дан попуши око 8 милијарди цигарета, док око 15.000 особа умире дневно од директних последица пушења. Још тежи је податак који говори да упркос рекордној производњи хране и рекордном бацању хране, сваког дана широм света од последица глади умире преко 20 хиљада људи, међу којима је преко 5 хиљада деце. Сматра се да у свету тренутно има око 900 милиона неухрањених особа, док је истовремено број гојазних око 1,7 милијарди. Прилично невероватно звучи и да је само у првих пет дана 2025 на дрогу потрошено око 3,5 милијарди долара.
За оне који су забринути за судбину наше планете, слаба је утеха да већ десетак година за по десетак одсто расте производња бицикала која је сада на око пола милиона комада дневно, јер свака 24 сата губимо 20 хиљада хектара шуме. Када се томе дода да се дневно за војну индустрију троши око четири милијарде долара, јасно је да ће нам таква статистика на крају свима доћи главе...
Нико Перковић