overcast clouds
7°C
07.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1155
usd
113.9588
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПОТРЕБНА ЕНЕРГЕТСКА САНАЦИЈА ЗГРАДЕ ОПШТИНЕ У БЕЧЕЈУ Расписан тендер за извођаче радова ЗА ЗАМЕНУ ФАСАДНЕ СТОЛАРИЈЕ, ПРОЗОРА И ВРАТА И ТЕРМИЧКУ ИЗОЛАЦИЈУ КРОВА

03.01.2025. 09:34 09:46
Извор:
Дневник
Бечеј
Фото: Туристичка организација Општине Бечеј

БЕЧЕЈ: Зграду општинске управе у Бечеју очекује енергетска санација, што подразумева замену фасадне столарије, свих прозора и врата, као и термичку изолацију крова.

Реч је о инвестицији од готово 32,6 милиона динара без ПДВ-а, за коју је око две трећине износа обезбедило ресорно министраство, а остатак Општина. Понуде на тендер подносе се до 15. јануара, а радови ће трајати шест месеци, тачније 180 дана, од увођења одабраних извођача у посао. 

- Велелепно здање у строгом центру Бечеја грађено је 1880-их година и захтева обимну реконструкцију - изјавио је у августу председник Општине Бечеј др Вук Радојевић, на потписивању уговора за енергетску санацију Градске куће. – Након што пројекат буде завршен, очекујемо  значајне уштеде у погледу грејања и хлађења самог објекта.

Бечеј
Фото: Туристичка организација Општине Бечеј

Градска кућа

Градска кућа представља једну од најзначајних и најдоминантнијих грађевина у Бечеју. Осим архитектонске, поседује амбијенталну и историјску вредност. Први план и предрачун за градњу објекта направљен је 1866. године, али је зидање почело тек 1881. године. Грађевинске радове водио је Клајн Шоти према плановима израђеним 1881. године, који се чувају у Архиву у Бечеју. Као аутор је потписан чувени будимпештански архитекта Ендре Макаи.

Реконструисана је и кровна конструкција, уз подршку Покрајинског завода за заштиту споменика културе. 

Службе општинске управе смештене су у Градској кући (Магистрату) и задужбини баронице Еуфемије Јовић. Те две грађевине наслоњене једна на другу, налазе се у просторно културно – историјској целини „Старо језгро Бечеја - Трг Погача” која је категорисана као културно добро од великог значаја. Једноспратни објекат Општине Бечеј, грађен крајем 19. века, налази се на Тргу ослобођења одакле је уједно и главни пешачки улаз, док је колски улаз у двориште и зграду из Главне улице. 

Бечеј
Фото: Туристичка организација Општине Бечеј

Задужбина баронице Јовић 

Бароница Еуфемија Јовић, рођена Јанковић (1779-1861), била је супруга барона Стевана Јовића од Сигенберга. У власништву је, између осталог, имала и кућу на Пијаци, данашњем главном градском тргу. Оставши без директних наследника, 1861. године већи део имовине завештала је Српској старобечејској православној општини. Њена замисао била је да се наследство искористи за школовање сиромашне деце. Стара кућа на тргу изнајмљивана је до 1893., када је Црквена општина одлучила да је сруши и на том месту подигне ново здање, данашњу „Задужбину баронице Јовић”. 

Првобитни пројекат наручен је од архитекте Момчила Тапавице, али је поруџбина отказана, па је израда новог поверена архитекти Владимиру Николићу. При осмишљавању здања, морао је да испоштује компликоване захтеве, будући да је требао да се надовеже на Градску кућу и формира целину. Градња задужбине завршена је 1904. године. Тапавица је поново ангажован 1928., када је урађена доградња.

- Обе зграде поседују богату декоративну пластику, а изнад средишњег дела Градске куће издиже се торањ - објашњавају пројектанти бироа „ПИ студио“ Шабац, у документацији објављеној на Порталу јавних набавки. - У конструктивном погледу објекат је у стабилном стању, али је у погледу коришћења у лошем. Фасадни и носиви зидови изведени су од пуне опеке дебљине 60 – 70 центиметара, без термоизолације. Дрвени прозори су дотрајали, дихтовање прозорских крила је веома лоше, и изражени су велики губици топлоте. Планира се санација појединих  делова објекта, замена комплетне столарије и израда нове, идентичне са старом. То подразумева замену постојећих дрвених прозора, улаза, рестаурацију и конзервацију дрвених улазних врата и светларника, са финалном обрадом и замену термостатских вентила на свим грејним телима.

Ј. Вукашиновић

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар