POTREBNA ENERGETSKA SANACIJA ZGRADE OPŠTINE U BEČEJU Raspisan tender za izvođače radova ZA ZAMENU FASADNE STOLARIJE, PROZORA I VRATA I TERMIČKU IZOLACIJU KROVA
BEČEJ: Zgradu opštinske uprave u Bečeju očekuje energetska sanacija, što podrazumeva zamenu fasadne stolarije, svih prozora i vrata, kao i termičku izolaciju krova.
Reč je o investiciji od gotovo 32,6 miliona dinara bez PDV-a, za koju je oko dve trećine iznosa obezbedilo resorno ministrastvo, a ostatak Opština. Ponude na tender podnose se do 15. januara, a radovi će trajati šest meseci, tačnije 180 dana, od uvođenja odabranih izvođača u posao.
- Velelepno zdanje u strogom centru Bečeja građeno je 1880-ih godina i zahteva obimnu rekonstrukciju - izjavio je u avgustu predsednik Opštine Bečej dr Vuk Radojević, na potpisivanju ugovora za energetsku sanaciju Gradske kuće. – Nakon što projekat bude završen, očekujemo značajne uštede u pogledu grejanja i hlađenja samog objekta.
Gradska kuća
Gradska kuća predstavlja jednu od najznačajnih i najdominantnijih građevina u Bečeju. Osim arhitektonske, poseduje ambijentalnu i istorijsku vrednost. Prvi plan i predračun za gradnju objekta napravljen je 1866. godine, ali je zidanje počelo tek 1881. godine. Građevinske radove vodio je Klajn Šoti prema planovima izrađenim 1881. godine, koji se čuvaju u Arhivu u Bečeju. Kao autor je potpisan čuveni budimpeštanski arhitekta Endre Makai.
Rekonstruisana je i krovna konstrukcija, uz podršku Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Službe opštinske uprave smeštene su u Gradskoj kući (Magistratu) i zadužbini baronice Eufemije Jović. Te dve građevine naslonjene jedna na drugu, nalaze se u prostorno kulturno – istorijskoj celini „Staro jezgro Bečeja - Trg Pogača” koja je kategorisana kao kulturno dobro od velikog značaja. Jednospratni objekat Opštine Bečej, građen krajem 19. veka, nalazi se na Trgu oslobođenja odakle je ujedno i glavni pešački ulaz, dok je kolski ulaz u dvorište i zgradu iz Glavne ulice.
Zadužbina baronice Jović
Baronica Eufemija Jović, rođena Janković (1779-1861), bila je supruga barona Stevana Jovića od Sigenberga. U vlasništvu je, između ostalog, imala i kuću na Pijaci, današnjem glavnom gradskom trgu. Ostavši bez direktnih naslednika, 1861. godine veći deo imovine zaveštala je Srpskoj starobečejskoj pravoslavnoj opštini. Njena zamisao bila je da se nasledstvo iskoristi za školovanje siromašne dece. Stara kuća na trgu iznajmljivana je do 1893., kada je Crkvena opština odlučila da je sruši i na tom mestu podigne novo zdanje, današnju „Zadužbinu baronice Jović”.
Prvobitni projekat naručen je od arhitekte Momčila Tapavice, ali je porudžbina otkazana, pa je izrada novog poverena arhitekti Vladimiru Nikoliću. Pri osmišljavanju zdanja, morao je da ispoštuje komplikovane zahteve, budući da je trebao da se nadoveže na Gradsku kuću i formira celinu. Gradnja zadužbine završena je 1904. godine. Tapavica je ponovo angažovan 1928., kada je urađena dogradnja.
- Obe zgrade poseduju bogatu dekorativnu plastiku, a iznad središnjeg dela Gradske kuće izdiže se toranj - objašnjavaju projektanti biroa „PI studio“ Šabac, u dokumentaciji objavljenoj na Portalu javnih nabavki. - U konstruktivnom pogledu objekat je u stabilnom stanju, ali je u pogledu korišćenja u lošem. Fasadni i nosivi zidovi izvedeni su od pune opeke debljine 60 – 70 centimetara, bez termoizolacije. Drveni prozori su dotrajali, dihtovanje prozorskih krila je veoma loše, i izraženi su veliki gubici toplote. Planira se sanacija pojedinih delova objekta, zamena kompletne stolarije i izrada nove, identične sa starom. To podrazumeva zamenu postojećih drvenih prozora, ulaza, restauraciju i konzervaciju drvenih ulaznih vrata i svetlarnika, sa finalnom obradom i zamenu termostatskih ventila na svim grejnim telima.
J. Vukašinović